Na školách bude v novom školskom roku pôsobiť viac než 6 700 asistentov učiteľa, ministerstvo na tento účel vyčlenilo 91 miliónov eur (video)

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na školách bude v novom školskom roku pôsobiť 6 744 asistentov učiteľa. Na ich pôsobenie vyčlenili viac ako 91 miliónov eur.

Zvýšenie počtu asistentov bude financované aj z Plánu obnovy a odolnosti SR (POO). Do škôl by noví asistenti mali nastúpiť v októbri.

Viaceré zdroje financovania

Od septembra budú na školách pôsobiť aj zdravotnícki pracovníci, a to na 92 školách. Na tlačovej konferencii to uviedla štátna tajomníčka rezortu školstva pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.

Zo štátneho rozpočtu bolo vyčlenených 43,2 milióna eur, z ktorých bude financované pôsobenie 3 230 asistentov. Ďalších 2914 asistentov bude financovaných z eurofondových projektov Pomáhajúce profesie v edukácii žiakov I a II, a to sumou 48 miliónov eur.

Ďalšie prostriedky sa podarilo získať z POO, vďaka čomu bude môcť nastúpiť ďalších 600 asistentov. Systém prideľovania týchto asistentov financovaných z POO sa ale zmení.

Zdravotníci na školách

Na konkrétnu školu, prípadne do triedy, ich pridelí poradenské centrum. Podľa Síthovej by takto mali byť zohľadnené potreby všetkých žiakov, ktorí takúto podporu potrebujú. Síthová dodala, že dopyt po asistentoch je veľký, obvykle aj dvojnásobne prevyšuje finančné možnosti.

Od septembra tiež bude spustený pilotný projekt pôsobenia zdravotníckych pracovníkov na školách. Budú pomáhať najmä žiakom so zdravotnými alebo špeciálnymi potrebami.

Zdravotníci budú pracovať na materských, základných i stredných školách, rovnako i na špeciálnych školách, spojených školách a odborných učilištiach. Podporených bolo 92 škôl sumou 3,4 milióna eur. Prostriedky môžu školy čerpať od začiatku septembra 2022 do konca augusta 2024.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Svetlana Síthová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR