Na Slovensku klesol počet otvorených škôl, do lavíc si však sadlo o takmer 17-tisíc žiakov viac

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

K dnešnému dňu bolo na Slovensku otvorených 2 640 škôl, z toho 1 160 materských, 1 165 základných a 315 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Počet otvorených škôl sa v porovnaní s pondelkom 22. februára znížil o 64.

Otvorili aj viac tried

V štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie. Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Košickom a Prešovskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl zahŕňajú aj špeciálne školy.

Výučba sa obnovila v celkovo 10 856 triedach, čo je o vyše 650 tried viac ako na začiatku týždňa. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne sa v porovnaní so začiatkom týždňa zvýšil takmer o 17-tisíc, celkovo ich v piatok bolo 195 190. V materských školách bolo 53 190 detí, v základných školách 116 663 žiakov a na stredných školách 24 632 študentov.

Dobrovoľné jarné školy

Základné aj stredné školy, ktoré majú umožnenú prezenčnú výučbu, môžu počas jarných prázdnin zorganizovať dobrovoľné „jarné školy“. Ide o spôsob, ktorý má prispieť k vyrovnaniu rozdielov medzi žiakmi, a to podporou tých, ktorí nemali prístup k plnohodnotnému dištančnému vzdelávaniu. Ministerstvo upozornilo, že podmienky na testovanie zamestnancov, rodičov a žiakov sú rovnaké ako pri prezenčnom vyučovaní.

Je však na rozhodnutí zriaďovateľa a riaditeľa základnej alebo strednej školy, či jarnú školu pre žiakov sprístupní. Rovnako je na rozhodnutí zákonného zástupcu, či túto možnosť pre svoje dieťa využije. Ak školám vzniknú v súvislosti s organizáciou jarných škôl zvýšené náklady, budú im preplatené v rámci „dohodovacieho konania“. Postup pri prihlásení jarnej školy zverejnilo ministerstvo na svojej stránke v manuáli k organizácii jarných škôl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom