Na Slovensku preveria čitateľské a matematické zručnosti dospelých, do výskumu sa zapoja tisíce domácností

Foto: Ilustračné, pixabay.com

Na Slovensku sa uskutoční medzinárodný výskum vedomostí a zručností dospelých s názvom Medzinárodné hodnotenie kompetencií dospelých (OECD PIAAC – Programme for International Assessment of Adult Competencies). Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Pilotná fáza medzinárodného výskumu vedomostí a zručností dospelých potrvá od pondelka 24. mája do konca júla a pre účasť vo výskume sa na Slovensku osloví nanajvýš 3 200 domácností. Do testovania je zapojených viac ako 40 krajín sveta.

Na Slovensku ho organizuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Na medzinárodnej úrovni ho zastrešuje Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Ľudia budú náhodne vybraní

Z dôvodu, že dopytovanie všetkých dospelých obyvateľov Slovenska by bolo príliš náročné a drahé, na výskume sa zúčastní reprezentatívna vzorka obyvateľov. Respondenti sa tak nemôžu do výskumu sami prihlásiť, ale budú náhodne vybraní.

„Každý respondent, ktorý dokončí celý rozhovor a poskytne výskumníkom NÚCEM potrebné informácie, získa odmenu vo forme darčekovej poukážky v hodnote 25 eur,“ dodalo ministerstvo.

Hodnotiť budú úrovne vedomostí

Ako rezort ďalej priblížil, zámerom výskumu je hodnotiť úrovne základných vedomostí a zručností potrebných pre úspešné uplatnenie sa dospelých vo veku 16 až 65 rokov v bežnom živote a na pracovnom trhu. „Vo výskume sa budú zisťovať čitateľské a matematické zručnosti a schopnosti riešiť problémy v technologicky vyspelom prostredí prostredníctvom informačno-komunikačných technológií,“ vysvetlilo.

Na Slovensku sa podobný výskum uskutočnil ešte v roku 2012. Z výsledkov vtedajšieho výskumu vyplynulo, že Slováci majú výbornú úroveň vedomostí a zručností v matematike, v práci s grafmi a tabuľkami, ale iba priemerné zručnosti pri práci s textom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNÚCEM Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávaniaOECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj