Na Slovensku sa na 14 dní zatvoria všetky školské a predškolské zariadenia

Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 12.3. 2020, 16:21

Na Slovensku sa uzatvoria od pondelka budúceho týždňa na minimálne 14 dní všetky školské a predškolské zariadenia. Ako ďalej uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po zasadnutí ústredného krízového štábu, štát zároveň uzatvára všetky aquacentrá, zábavné parky, diskotéky ale napríklad aj lyžiarske strediská, či detské kútiky. V nákupných centrách ostanú otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie.

Obmedzenie sa týka aj dopravy

Taktiež sa na Slovensku zastaví alebo obmedzí medzinárodná vlaková a autobusová doprava a letecká doprava okrem carga a privátnych lietadiel.

Na všetkých hraničných priechodoch sa budú vykonávať preventívne opatrenia, cez hranice budú môcť prejsť iba tí, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt, alebo iné povolenie na pobyt. Podľa premiéra pritom treba zabezpečiť ekonomický chod krajiny.

Viac k téme Koronavírus

„Urobíme všetko preto, aby boli zásobované fabriky,“ vyhlásil. Preto bude povolená medzinárodná tranzitná doprava, kamióny pritom budú môcť jazdiť bez obmedzení, napríklad aj cez víkend. V nákupných centrách ostanú otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie.

Povinná karanténa po návrate

Do 14-dňovej karantény tiež podľa rozhodnutia krízového štábu pôjdu všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Ako premiér uviedol, ministerstvo vnútra je pripravené pomôcť tým, ktorí nechcú ohroziť svojich rodinných príslušníkov. Rezort im umožní, aby absolvovali domácu karanténu v niektorom zo zariadení ministerstva vnútra.

„Obmedzujeme otváracie hodiny na klientskych centrách, okresných úradoch, úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny a sociálnych poisťovní na tri hodiny denne,“ informovala ministerka vnútra Denisa Saková. Ako dodala, bude sa regulovať aj počet ľudí, ktorí budú do týchto úradov vstupovať.

„Rokujeme aj s ministerstvom hospodárstva, aby sa zrušili všetky zájazdy cestovných kancelárií, a aby sme vedeli poskytnúť aj pomocnú ruku pri zájazdoch, ktoré ešte prepravujú občanov domov,“ informovala Saková.

Dodala, že letky ministerstva vnútra a ministerstva obrany sú v núdzovom režime. Rezort tiež spolupracuje so Štátnymi hmotnými rezervami, aby zabezpečili prepravu zdravotníckeho materiálu, ktorý Slovenská republika nakupuje.

Dokonalejšie respirátory a viac rúšok

Ako premiér uviedol, na sklade v Slovenskej Ľupči už máme dokonalejšie respirátory, ktoré sú štvrtej kategórie. Pripravené sú pre lekárov v prvej línii, kliniky alebo napríklad pre infektologické oddelenia.

„Máme na skladoch už aj v státisícoch jednorazové rúška, v priebehu dneška, možno zajtrajška, možno budeme môcť rúška počítať v miliónoch,“ uviedol.

Ako dodal, všetkými opatreniami chce dosiahnuť to, aby sa oddialilo väčšie šírenie nákazy na Slovensku.

„Musíme si kúpiť čas. Čím neskôr nákaza príde, tým viac informácií máme, tým viac nových opatrení môžeme prijať,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini