Na slovenských školách sa vzdelávajú tisícky žiakov z Ukrajiny, najviac ich je v Bratislavskom kraji

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Na slovenských školách sa vzdeláva 9 732 žiakov z Ukrajiny, z toho je takmer 1 600 je v materských školách, skoro 7 300 na základných školách a na stredných školách sa vzdeláva viac ako 860 žiakov.

Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s tým, že údaje sú platné k 6. máju.

Najviac žiakov v Bratislavskom kraji

V priemere na každej základnej škole pribudlo na celom Slovensku 800 žiakov, na každý ročník v každom kraji to vychádza na 60 – 100 žiakov z Ukrajiny. Výnimkou je Bratislavský kraj, kde je 200 žiakov na ročník. V Bratislavskom kraji sa totiž vzdeláva najviac žiakov, a to 1 846.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Najmenej žiakov je, naopak, v Banskobystrickom kraji, kde do škôl chodí 573 ukrajinských žiakov. Ministerstvo doplnilo, že v školách sa zamestnalo 230 zamestnancov, z toho 117 začalo pracovať hneď po začatí vojenského konfliktu. „Najčastejšie pracujú ako prevádzkoví a pedagogickí zamestnanci. Z nich 57 najčastejšie našlo prácu v školstve v Bratislavskom kraji,“ uviedlo.

„Od začiatku, keď vypukla vojna na Ukrajine, sa snažíme byť čo najsúčinnejší a pripraviť školy na zvládnutie tejto situácie,“ podotkol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Rezort školstva preto zriadil špeciálnu záložku na svojom webe, ktorá obsahuje podporné materiály, metodické materiály a usmernenia.

Nachádzajú sa tam aj informácie v ukrajinskom jazyku pre rodičov z Ukrajiny. Odbor komunikácie dodal, že v rámci projektu Predškoláci je tiež možné využiť financie vo výške desaťtisíc eur, ktoré rezort školstva poskytne na vybudovanie nových tried či ich vybavenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR