Akademický senát SPU schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Akademický senát Slovenskej technickej univerzity (AS STU) v Bratislave na svojom dnešnom rokovaní schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie.

Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja.

Zákaz pre médiá

Fikara na rokovaní podporili aj štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre vedu a výskum Ľudovít Paulis (SaS) či generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko. Podporu mu vyjadrili aj niektorí dekani fakúlt STU.

Na rokovaní senátori odsúhlasili, že médiá nesmú zhotovovať akékoľvek audiovizuálne záznamy zo zasadnutia. Predseda AS STU Marián Peciar toto rozhodnutie odôvodnil tým, že je zabezpečené živé vysielanie.

Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala redaktorka zo Sme Zuzana Kovačič Hanzelová. Na zasadnutie prišiel aj podpredseda Národnej rady SR a vládnej strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý verejnosti sprístupnil živý záznam zo zasadnutia senátu.

Dôvody na odvolanie

Podľa informácií Denníka N sú medzi dôvodmi na odvolanie rektora aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU či vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského (UK) v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied (SAV).

Šéfredaktorka časopisu Spektrum STU Katarína Macková pred zasadnutím informovala, že zasadanie senátu bude prístupné verejnosti v zmysle vydaných opatrení pre zasadnutia AS STU v čase pandemickej situácie a opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR zo 14. októbra pri ohrození verejného zdravia.

V sále nakoniec mohlo byť vzhľadom na jej kapacity prítomných 81 ľudí. Platila tiež povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19.

Verí v dobrý výsledok

Miroslav Fikar vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že verí v dobrý výsledok zasadnutia a v to, že väčšina v univerzitnom senáte nedovolí, aby došlo k odvolaniu na základe predloženého návrhu.

Zároveň sa poďakoval dekanom Fakulty architektúry a dizajnu a Stavebnej fakulty STU za podporné slová, profesorom STU za ich výzvy k odmietnutiu návrhu predsedníctva a študentom za podporu.

Vďaku vyjadril aj všetkým, ktorí podpísali petíciu proti jeho odvolaniu. Momentálne má viac ako 2 250 podpisov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj ŠeligaMarián PeciarMiroslav FikarRichard MarkoZuzana Kovačič Hanzelová
Firmy a inštitúcie Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT)SAV Slovenská akadémia viedSTU Slovenská technická univerzitaUK Univerzita Komenského v Bratislave