Najnovším nositeľom titulu doctor honoris causa UPJŠ je uznávaný profesor medicíny Maciej Banach

Foto: archívne, LF UPJŠ

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach udelila čestný titul celosvetovo uznávanému profesorovi medicíny Maciejovi Banachovi. Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková, profesor pôsobí ako riaditeľ Výskumného ústavu Poľskej nemocnice pre zdravie matky (PMMHRI), vedúci Kardiovaskulárneho výskumného centra na Univerzite v Zielonej Gore či profesor kardiológie na Lekárskej univerzite v Lodži.

Banach je v poradí 42. nositeľom čestného titulu doctor honoris causa UPJŠ. Uvedená vedecká hodnosť mu bola udelená na návrh Lekárskej fakulty UPJŠ pri príležitosti 70. výročia jej založenia a 60. výročia založenia UPJŠ v Košiciach.

Uznávaná vedecká osobnosť

Titul mu udelili ako uznávanej vedeckej osobnosti zo zahraničia, ktorej výsledky činnosti majú medzinárodný ohlas. Taktiež pre jeho prínos k vzájomnej spolupráci pri vedeckej a odbornej výchove zamestnancov UPJŠ.

Pre mňa to znamená aj veľkú zodpovednosť a povinnosť ďalšej usilovnej práce s cieľom propagovať vedu, najmä tú, ktorú zastupujem – preventívnu kardiológiu a lipidológiu, v Poľsku, v Európe, osobitne v jej strednej a východnej časti, a na celom svete,“ povedal Banach.

Niekoľko cien a ocenení

Ako ďalej uvádza Adamčíková Banach, v oblasti svojho výskumu publikoval viac ako 800 pôvodných článkov, recenzii, úvodníkov a knižných kapitol. Venoval sa v nich najmä hypertenzii, dyslipidémii, kardiológii, srdcovej chirurgii.

Vedec je aj laureátom niekoľkých cien a ocenení vrátane čestného titulu Doctor honoris causa z Univerzity medicíny a farmácie Carola Davilu v Bukurešti.

Prvý čestný titul udelila univerzita v roku 1993 trom vedcom. Titul udeľujú vedcom a odborníkom v oblastiach práva, medicíny, fyziky či histórie. Minulý rok UPJŠ udelila titul aj bývalému prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Linda Babušík AdamčíkováMaciej Banach
Firmy a inštitúcie Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach