Najväčšia zmena v novom školskom roku sa týka cudzieho jazyka, ale pre školy je dobrovoľná

Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.

Nový školský rok prinesie žiakom základných škôl najväčšiu zmenu vo vyučovaní cudzieho jazyka. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva školstva. Po novom si žiaci budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v 3. ročníku povinne.

Zmena je pre škola dobrovoľná

Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v 7. – 9. ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk. Dôvodom je podľa ministerstva skutočnosť, že škola má v zmysle školského zákona „umožniť žiakovi ovládať anglický jazyk a aspoň jeden ďalší cudzí jazyk a vedieť ich používať“.

Druhý jazyk sa bude učiť najmenej dve hodiny týždenne. Škola je povinná to zabezpečiť z rámca voliteľných hodín. Zmena, ktorá začína platiť od septembra tohto roka, je pre školy dobrovoľná. Rezort však predpokladá, že väčšina škôl zostane pri doterajšej praxi a naďalej bude vyučovať povinne anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk.

Lepšie uplatnenie na trhu práce

Doteraz sa žiaci učili povinne anglický jazyk už od tretieho ročníka. K nemu si zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk – nemecký, taliansky, francúzsky, ruský alebo španielsky, ktorého vyučovanie vedela škola zabezpečiť, podľa možností školy a záujmu žiakov.

„Ministerstvo školstva prehodnotilo súčasné postavenie cudzieho jazyka vo vzdelávaní na základe komunikácie so školami, ale aj so zamestnávateľskými zväzmi. Okrem toho ovládanie viacerých cudzích jazykov, osobitne nemčiny a francúzštiny, ktoré sú jazykmi obchodu a kultúry, môže zabezpečiť lepšie uplatnenie na trhu práce,“ uviedol tlačový odbor.

V apríli šéfka rezortu Martina Lubyová vyhlásila, že chce, aby rodičia aj školy mali na výber. „Nechceme nútiť všetky deti učiť sa angličtinu ako prvý cudzí jazyk, ale aby si mohli vybrať aj z nemčiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny alebo ruštiny,“ povedala ministerka. Za návrh ju kritizovali opozícia aj zamestnávatelia, podľa väčšiny z nich je angličtina kľúčovým jazykom biznisu, informačných technológií a vedy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová