Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.
2. 09. 2019 7:37 Regionálne školstvoSlovensko od vSkolstve.skSITA

Najväčšia zmena v novom školskom roku sa týka cudzieho jazyka, ale pre školy je dobrovoľná

Nový školský rok prinesie žiakom základných škôl najväčšiu zmenu vo vyučovaní cudzieho jazyka. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva školstva. Po novom si žiaci budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v 3. ročníku povinne.

Zmena je pre škola dobrovoľná

Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v 7. – 9. ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk. Dôvodom je podľa ministerstva skutočnosť, že škola má v zmysle školského zákona „umožniť žiakovi ovládať anglický jazyk a aspoň jeden ďalší cudzí jazyk a vedieť ich používať“.

Druhý jazyk sa bude učiť najmenej dve hodiny týždenne. Škola je povinná to zabezpečiť z rámca voliteľných hodín. Zmena, ktorá začína platiť od septembra tohto roka, je pre školy dobrovoľná. Rezort však predpokladá, že väčšina škôl zostane pri doterajšej praxi a naďalej bude vyučovať povinne anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk.

Lepšie uplatnenie na trhu práce

Doteraz sa žiaci učili povinne anglický jazyk už od tretieho ročníka. K nemu si zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk – nemecký, taliansky, francúzsky, ruský alebo španielsky, ktorého vyučovanie vedela škola zabezpečiť, podľa možností školy a záujmu žiakov.

„Ministerstvo školstva prehodnotilo súčasné postavenie cudzieho jazyka vo vzdelávaní na základe komunikácie so školami, ale aj so zamestnávateľskými zväzmi. Okrem toho ovládanie viacerých cudzích jazykov, osobitne nemčiny a francúzštiny, ktoré sú jazykmi obchodu a kultúry, môže zabezpečiť lepšie uplatnenie na trhu práce,“ uviedol tlačový odbor.

V apríli šéfka rezortu Martina Lubyová vyhlásila, že chce, aby rodičia aj školy mali na výber. „Nechceme nútiť všetky deti učiť sa angličtinu ako prvý cudzí jazyk, ale aby si mohli vybrať aj z nemčiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny alebo ruštiny,“ povedala ministerka. Za návrh ju kritizovali opozícia aj zamestnávatelia, podľa väčšiny z nich je angličtina kľúčovým jazykom biznisu, informačných technológií a vedy.

K téme

Ministerstvo školstva zverejnilo termíny maturít, objektivitu testovania skontroluje inšpekcia Žiaci strávia v budúcom školskom roku v laviciach 190 dní, sú známe termíny maturít či testovaní

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V prípade vraždy novinára Kuciaka sa procesné strany oboznamujú s vyšetrovacím spisom Video: Tackal sa pri čiare a po spadnutí vstal na tretí pokus, rozhodca Milan sa vyfarbil Mám pocit, že na Slovensku chýba nadšenie niečo budovať, vyhlásil Danko Čo sa tým zmení, ak sa po štvrtý raz stanem majstrom sveta, pýtal sa Peter Sagan Košická župa ponúkla odkúpenie oceliarne U. S. Steel za jedno euro, Žigovo ministerstvo sa rozohnilo Brexit bez dohody spôsobí nenapraviteľné a vážne škody, varujú európske združenia výrobcov áut

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X