Namiesto obrneného transportéra môžeme zaplatiť asistentov učiteľov, vyhlásila Pčolinská

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Adriana Pčolinská. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Adriana Pčolinská nemôže podporiť návrh štátneho rozpočtu na rok 2019 v navrhovanej podobe. Uviedla to v piatok v pléne počas rozpravy.

„Ministerstvo školstva v roku 2017 vypracovalo Model objektivizácie počtu odborných zamestnancov v škole a vláda ním deklarovala, že do roku 2021 by malo dôjsť k navýšeniu prostriedkov na uspokojenie žiadostí škôl o zvýšenie počtu asistentov na 100 percent. Postupné navyšovanie sa však nedeje a nie je naplánované ani v implementačnom pláne, ktorý je súčasťou Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý vláda schválila pred pár mesiacmi,“ povedala Pčolinská a podala pozmeňovací návrh k návrhu štátneho rozpočtu.

Presun z ministerstva obrany

„Spočíva v presune 4,5 miliardy eur z ministerstva obrany do rozpočtu ministerstva školstva a účelovo ich viaže na zabezpečenie asistentov učiteľov. Zjednodušene povedané, namiesto jedného obrneného transportéra budeme schopní zaplatiť asistentov učiteľov pre všetky deti, ktoré to potrebujú,“ vyhlásila.

Zároveň pripomenula, že jedným z cieľov Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020 v rámci regionálneho školstva je zefektívnenie jeho financovania postupnou optimalizáciou siete škôl a školských zariadení, a to s dôrazom najmä na druhý stupeň základných škôl a stredné školy.

„Problém efektivity sa týka najmä siete základných škôl, ktorá sa demografickému vývoju prispôsobila len čiastočne. Ministerstvo školstva dosiaľ nedefinovalo a neprijalo žiadne konkrétne opatrenia vedúce k racionalizácii siete základných škôl,“ podotkla Pčolinská s tým, že túto skutočnosť potvrdzuje vo svojom stanovisku aj Najvyšší kontrolný úrad SR.

Nespravodlivý systém prerozdeľovania

Podľa poslankyne objem finančných prostriedkov, ktoré Slovenská republika vynakladá na vedu a výskum, je v pomere k HDP jedným z najnižších spomedzi krajín EÚ.

„Slovenská republika zamestnáva v sektore vedy a výskumu výrazne menej zamestnancov ako porovnateľné štáty. V počte patentov na HDP zaostáva Slovenská republika tiež, pričom v roku 2016 bola v tomto ukazovateli druhá najhoršia v rámci krajín EÚ,“ dodala.

„Čo považujem za veľký problém, na ktorý už dlhodobo upozorňujem, je fakt, že na obnovu a rekonštrukcie študentských domovov mali byť poskytnuté finančné prostriedky vo výške 30 mil. eur v rokoch 2019 a 2020,“ pripomenula Pčolinská. Okrem toho vníma nedostatok finančných prostriedkov aj v oblasti športu a systém prerozdeľovania finančných prostriedkov je podľa športových zväzov nespravodlivý.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana Pčolinská
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár