Návrat detí do škôl by mal bezpečný pre všetkých, komore učiteľov se nepáči snaha preniesť testovanie na zamestnancov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (uprostred v popredí) počas testovania žiakov na ochorenie COVID-19 kloktacími testami na Základnej škole Železničná v Bratislave. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Návrat detí do lavíc by mal byť zameraný najmä na bezpečnosť všetkých účastníkov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) a Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) k tomu v tlačovej správe vyzvala Slovenská komora učiteľov (SKU).

Vláda SR by totiž mala nájsť takú formu testovania žiakov, ktorá by bola v súlade s poslaním školy a jej zamestnancov a zákonmi o poskytovaní zdravotnej starostlivosti občanom SR. Od zriaďovateľov škôl požaduje, aby postupovali ako orgány štátnej moci podľa platného znenia zákona a zaistili na svojich školách plnenie zákonných funkcií daných legislatívou.

Vyzdvihli návrat detí do škôl

Riaditelia škôl by podľa SKU nemali od svojich zamestnancov žiadať práce, ktoré nie sú v pracovnej zmluve či tie, ktoré nesúvisia priamo s výchovou a vzdelávaním. Zamestnancov vyzýva, aby rešpektovali svoje zaradenie určené pracovnou zmluvou a tiež zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia na pracovisku.

Viac o téme: Koronavírus

Komora učiteľov vyzdvihla pripravovaný návrat žiakov do škôl a školských zariadení, no je znepokojená zo snahy preniesť testovanie žiakov na zamestnancov škôl.

Zamestnanci nemajú žiadnu právnu ochranu

„Škola ako organizácia nie je zriadená za účelom poskytovania služby spojenej so zdravotníckymi úkonmi. Domnievame sa, že jej zamestnanci nemôžu takéto úkony legálne vykonávať bez toho, aby porušili zákony SR,“ ozrejmila svoje stanovisko.

Doplnila, že zamestnanci škôl a školských zariadení nemajú žiadnu právnu ochranu pri prípadnom prenose nákazy pri testovaní či pri manipulácii s biologicky kontaminovanou vzorkou. Keďže zamestnanec školy nie je zákonným zástupcom žiaka, nemal by mu podľa SKU asistovať pri odbere biologickej vzorky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRSKU Slovenská komora učiteľovVláda SR