Návrat detí do škôl môže byť časovanou bombou. Achillovou pätou je skrytý prenos koronavírusu

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Ariana Cubillos)

Závery novej štúdie vedcov zverejnenej v magazíne The Lancet Infectious Diseases varujú pred prílišným nadšením z uvoľňovania opatrení. Ich Achillovou pätou môže byť skrytý prenos nákazy.

Najnovší výskum nemeckých odborníkov potvrdil predchádzajúce zistenia o šírení vírusu SARS-Cov-2. Pacienti sú zrejme pre okolie infekční ešte predtým, ako sa u nich objavia prvé príznaky, tvrdia vedci.

Názory vedcov na otváranie škôl sa rôznia

V čase uvoľňovania opatrení je diskutabilný najmä návrat detí do škôl. Na začiatku pandémie si odborníci mysleli, že sú deti pred nákazou lepšie chránené a poväčšine nemajú typické príznaky Covid-19, prípadne majú len mierny priebeh ochorenia a pre okolie nie sú nebezpečné.

Množia sa však aj prípady zápalových symptómov, ktoré lekári spájajú s koronavírusom a tzv. Kawasakiho chorobou, ktorá môže v malom percente prípadov končiť smrťou alebo trvalými zdravotnými následkami.

Podľa Theguardian.com sa názory vedcov na otváranie škôl rôznia. Niektorí hovoria, že sú deti rovnako infekčné ako dospelí a oponenti zasa, že majú v porovnaní s dospelými lepšiu imunitnú výbavu a nákaza je u nich menej pravdepodobná.

Problémom je najmä nedostatok štúdií, ktoré by infekčnosť detí vo vzťahu k okoliu preskúmali. Ochorenie síce prekonajú ľahšie ako dospelí, to však neznamená, že dospelých nemôžu nakaziť a naopak.

Zaujímavý príklad z Talianska

Alasdair Munro z University Hospital Southampton sa prikláňa k návratu detí do škôl a odvoláva sa na štúdiu z talianskeho mesta Vó. „Úrady tam testovali 80 % populácie a uviedli, že 2,8 % malo pozitívny test. Dôležité je to, že sa nenakazilo ani jedno dieťa mladšie ako desať rokov a bolo to tak aj po druhom testovaní, ktoré vykonali o dva týždne neskôr. Množstvo detí pritom žilo v domácnostiach s nakazenými osobami,“ vyhlásil Munro.

Iné štúdie z Islandu, Nórska a Južnej Kórey potvrdili nízky počet nakazených detí. Opačné výsledky však publikoval britský Národný štatistický úrad (ONS), ktorý pri testovaní 10-tisíc obyvateľov v rámci Británie nenašiel žiadne dôkazy o rozdieloch medzi vekovými skupinami v súvislosti s pozitívnymi testami.

Nemecký expert sa obáva vzniku nových ohnísk

Je tiež otázne, ako sa deti podieľajú na šírení vírusu. Výskum, ktorý viedol nemecký expert na koronavírus Christian Drosten v berlínskej nemocnici Charité, v tejto oblasti nepreukázal žiadne významné odlišnosti medzi rôznymi vekovými kategóriami. „Deti môžu byť rovnako infekčné ako dospelí,“ uviedol v závere a odporučil neotvárať školské zariadenia.

Kirsty Short z University of Queensland vo svojom výskume zistila, že len v málo prípadoch (8 %) prinesú do domácnosti vírus práve deti.

Munro navrhol, aby školy otvárali postupne. „Nerozumiem, prečo sa ľudia tak boja. Stále nepoznáme rolu detí v celkovom šírení tohto vírusu. Avšak vyzerá to tak, že je oveľa menšia, ako v prípade dospelých,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom