Niektoré stredné školy v Trnavskom kraji zaniknú, dôvodom je najmä nízky počet žiakov

Foto: ilustračné, Getty Images

Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch v doterajšej podobe po viac ako polstoročí od 1. septembra 2021 skončí. Poslanci Trnavského samosprávneho kraja rozhodli o jej vyradení zo siete škôl a pričlenení k budúcej Spojenej škole v Rakoviciach v okrese Piešťany. Podobne postupovali aj v prípade niektorých ďalších stredných škôl, ktoré majú málo žiakov.

Primátor Piešťan Peter Jančovič poslancov žiadal, aby o vyradení záhradníckej školy zo siete stredných škôl nehlasovali, pretože nízky počet žiakov podľa neho nemôže byť rozhodujúci argument.

Nevyhnutné rozhodnutia

„Z rozhodnutia poslancov som sklamaný a považujem ho za chybu. Máme na Slovensku školy, do ktorých chodí málo študentov a predsa si ich držíme. Držíme si ich preto, lebo produkujú „úzkoprofilových“ absolventov. Asi nemôžeme čakať, že budeme mať tisícky budúcich záhradných dizajnérov alebo záhradníkov. Viem, že sú ťažké rozhodnutia v prípade financií, ale treba sa na to pozerať z hľadiska budúcnosti, táto krajina bude záhradníkov potrebovať,“ povedal po hlasovaní na výjazdovom rokovaní krajských poslancov v Rakoviciach v okrese Piešťany.

Podľa predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča sú prijaté rozhodnutia nepopulárne, ale nevyhnutné. „Financovanie mimoriadne hustej siete škôl a školských zariadení, ktorá už dávno nekorešponduje s demografickým vývojom a potrebami trhu práce, je neudržateľné. Až jeden a štvrť milióna eur presmerujeme z poloprázdnych budov do rozvoja vzdelávania. S touto ambíciou sme pristúpili aj k zrušeniu dvoch školských hospodárstiev a dvoch škôl v prírode, s ktorými máme ďalšie rozvojové plány,“ povedal Viskupič.

Terajšie školy v prírode v Moravskom Svätom Jáne a v obci Dobrá Voda župa zmení na zariadenia sociálnych služieb, ktorých je v kraji nedostatok.

Osem škôl spojí do štyroch

V rámci racionalizácie siete škôl bol schválený aj návrh na zrušenie Obchodnej akadémie v Hlohovci a zaradenie jazykovej školy v Dunajskej Strede pod gymnázium Ármina Vámbéryho s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede.

Župa pristúpi k spájaniu ôsmich škôl do štyroch. V Piešťanoch ide o spojenie Strednej odbornej školy (SOŠ) záhradníckej s SOŠ regionálneho rozvoja v Rakoviciach, v Holíči o SOŠ Jozefa Čabelku s SOŠ obchodu a služieb.

V Dunajskej Strede bude spojená SOŠ informatiky a služieb s vyučovacím jazykom maďarským s SOŠ stavebnou s vyučovacím jazykom maďarským, ako aj Stredná športová škola s SOŠ rozvoja vidieka, obe s vyučovacím jazykom maďarským.

Počet stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sa tak podľa hovorcu Trnavského samosprávneho kraja Jaroslava Vaceka zníži z 58 na 48.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičPeter Jančovič
Firmy a inštitúcie TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)