Novela školského zákona nie je po vôli biskupov, žiadajú jej stiahnutie a následné prepracovanie

Konferencii biskupov Slovenska nie je po vôli viacero bodov z navrhovanej novely školského zákona. Foto: ilustračné, Getty images

Biskupi navrhujú stiahnuť a prepracovať návrh novely školského zákona z dielne rezortu školstva. Návrh podľa nich vzbudzuje viaceré kontroverzie a nedostatky. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) o tom informuje na svojej webovej stránke.

KBS navrhuje, aby bola z novely vyňatá pôsobnosť samosprávneho kraja vo veci určovania najvyššieho počtu žiakov prvého ročníka v dennej forme štúdia pre cirkevné a súkromné školy. Túto kompetenciu chcú preniesť na zriaďovateľa cirkevnej či súkromnej školy.

Biskupi sa pritom odvolávajú na cieľ vlády „zjednotiť riadenie, financovanie a správu školstva tak, aby bola rešpektovaná autonómia zriaďovateľov cirkevných škôl v zmysle platných zmlúv medzi štátom a cirkvami a tiež zriaďovateľov súkromných škôl a školských zariadení, ktoré napĺňajú ústavný rámec práva na vzdelávanie.“

Biskupi pripomienkovali aj iné ustanovenia, ktoré sa týkajú práv rodičov a detí nielen v prípade cirkevných či hodnotových otázok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska