Novela vysokoškolského zákona zvyšuje nároky na slovenské univerzity, avšak tie nie sú finančne kryté

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štát novelou vysokoškolského zákona zvyšuje svoje nároky na slovenské vysoké školy, tie však nie sú finančne kryté. Upozornilo na to v tlačovej správe Prezídium Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), ktoré vzalo na vedomie návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR schválený poslancami Národnej rady SR v stredu 23. marca.

Podľa neho je teraz najvyšší čas začať skutočne investovať do vysokého školstva a ukázať mladým ľudom, že na nich záleží.

Očakávajú stretnutie s Hegerom

Prezídium konštatovalo, že pokles rozpočtu pre verejné vysoké školy v rokoch 2021 a 2022, navrhované ďalšie znižovanie rozpočtov do roku 2026, zvyšovanie cien energií či inflácia nekorešpondujú s požiadavkami kladenými na vysoké školstvo.

Zároveň pripomenulo, že sa SRK ešte začiatkom roka obrátila na predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) s prosbou a apelom na riešenie zlých finančných podmienok, ktoré ohrozujú chod a samotnú existenciu slovenských vysokých škôl.

Vzhľadom na plnenie vládnych cieľov spojených s Plánom obnovy a odolnosti Slovenska očakáva, že sa s jej zástupcami premiér stretne a vláda bude riešiť konkrétne problémy vysokých škôl, ktoré sú spojené a vyplývajú z nedostatočného financovania.

Úpadok nezastavia rektori ani dekani

„Ani rektor zvolený volebným zhromaždením s účasťou členov správnej rady, ani dekan zvolený výberovým konaním nezastaví úpadok svojej vysokej školy, či fakulty, ak tá nebude mať peniaze ani na svoj bazálny chod. A hoci máme úspešné univerzity, ktoré zvyšujú svoj výkon, napr. nárast počtu v rebríčku Scimago (16 univerzít v roku 2021 oproti piatim v roku 2011), účasť na európskych projektoch ako aliancie Európskych univerzít (tri univerzity v troch alianciách), aktívne pomáhajú študentom a akademikom zasiahnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine a ich rodinným príslušníkom a príkladne zvládajú viac ako dvojročné pandemické obdobie, stále počúvame rôzne nepodložené negatívne informácie, ktoré majú ospravedlniť nedostatočné financovanie vysokého školstva,“ uviedla SRK.

Prepad rozpočtov je na úrovni 60 miliónov

Ako ďalej objasnila, rozpočty slovenských univerzít v rokoch 2021 a 2022 klesli, spolu s nárastom cien energií a rastúcou infláciou sa aktuálne hovorí o prepade na úrovni 60 miliónov eur.

Tento pokles má podľa nej pokračovať až do roku 2026, a to napriek reforme, ktorej prvým krokom bola v štvrtok prijatá novela vysokoškolského zákona po viac ako ročnej odbornej i celospoločenskej diskusii, ale aj protestoch. Po podpise prezidentkou SR pôjde o 47. novelu zákona o vysokých školách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySlovenská rektorská konferencia