O atestácie od účinnosti nového zákona požiadalo trinásť učiteľov, osem žiadostí je úplných

Ministerstvo preplatí učiteľom rozširujúce a doplňujúce štúdium na vysokých školách. Foto: ilustračné, Getty Images

O atestácie od účinnosti nového zákona požiadalo 13 učiteľov, z toho správne vyplnených a úplných žiadostí je osem. Vyplýva to z odpovedí Márie Rychnavskej z Metodicko-pedagogického centra (MPC) a riaditeľa Centra celoživotného vzdelávania (CCV) pri Pedagogickej fakulte Katolíckej Univerzity (KU) Jána Kamoďu, ktoré poskytli agentúre SITA.

Oprávnenie na vykonanie atestácie má v súčasnosti podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) deväť regionálnych pracovísk MPC a Katolícka univerzita v Ružomberku.

Ako uviedla Rychnavská, doteraz evidujú 12 žiadostí učiteľov o atestácie, z ktorých však spĺňa zákonné náležitosti osem. Kamoďa pre SITA povedal, že oficiálne obdržali jednu žiadosť, no ani tá nespĺňala podmienky nového zákona.

Žiadosť o vykonanie atestácie musí okrem osobných údajov obsahovať aj podpis riaditeľa, ktorý potvrdzuje správnosť údajov. Prílohou žiadosti je takzvané atestačné portfólio, po posúdení ktorého sa určujú termíny jeho obhajoby a atestačnej skúšky.

Konali sa pracovné semináre

Ako povedal Kamoďa, donedávna sa konali pracovné semináre, ktoré mali priblížiť nový zákon. Napríklad na KU sa uskutočnili koncom januára. Napriek tomu evidujú na univerzite niekoľko desiatok telefonátov a mailov s otázkami k „novým“ atestáciám.

Kamoďa hovorí, že sa pýtali učiteľov a odborných zamestnancov, či sa na ich pracoviskách uskutočnili porady k novému zákonu a podmienkam atestácie.

„S hrôzou sme zistili, že mizivé percento škôl a odborných pracovísk uskutočnilo porady so svojimi zamestnancami k vysvetleniu nového zákona,“ dodal Kamoďa. Na KU prijímajú žiadosti o vykonanie atestácie iba osobne.

„Nový zákon hovorí o splnení určitých dokumentov, nehovorí o písaní práce. Vzhľadom na to nie je možné dokument posielať poštou, pretože pôjde o pomerne veľký rozsah písomností, ktoré súvisia predovšetkým s napĺňaním portfólia,“ vysvetlil riaditeľ CCV. Doplnil, že žiadosti chcú prijímať osobne aj preto, že každý dokument bude posudzovaný so záujemcom.

Overenie profesijných kompetencií

Na konci novembra 2019 Slovenská komora učiteľov upozornila, že učitelia si dlhodobo nemohli podávať žiadosti o atestácie, ktorými si nielen rozširujú vzdelanie, ale zároveň im umožňujú postup do vyššej platovej triedy.

Nový školský zákon, ktorý poslanci schválili v júni a je platný od septembra 2019, upravil nielen podmienky atestácií, ale aj napríklad preukazovanie bezúhonnosti učiteľov.

Atestácia je štátne overenie profesijných kompetencií, ktoré môže vykonávať atestačná organizácia zriadená ministerstvom školstva alebo vybraná vysoká škola. Z MPC, ktoré v minulosti slúžilo ako atestačná organizácia, prišla vlani 15. novembra učiteľom odpoveď, že podľa zákona ich žiadosti nemôže prijať.

Ako dôvod uviedlo, že centru nebolo vydané potvrdenie o oprávnení na organizovanie atestácií. Potvrdenie centru prišlo 26. novembra 2019 a o deň skôr ministerstvo na svojej stránke aktualizovalo Zoznam poskytovateľov inovačného vzdelávania a atestácií podľa nového zákona.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KamoďaMária Rychnavská
Firmy a inštitúcie Katolícka univerzita v Ružomberku