Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Children 766518_1920.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
29. 04. 2019 12:01 Regionálne školstvo od vSkolstve.skSITA Diskusia

O životnom prostredí sa učia deti od škôlky až po stredné školy

Na výchove detí venovanej ochrane životného prostredia sa podieľa aj ministerstvo životného prostredia

Environmentálna výchova je povinnou súčasťou vzdelávania od materských škôl až po stredné školy. V súvislosti s celosvetovým študentským podujatím venovaným ochrane klímy pre budúce generácie na to upozorňuje rezort školstva.

V rámci študentského hnutia Fridays For Future sa po celom svete konajú každý piatok demonštrácie študentov za efektívnejší boj proti klimatickým zmenám a za riešenie súvisiacich ekologických problémov. Na Slovensku sa pod názvom Akčný deň 2019 konala v piatok 26. apríla.

Ministerstvo školstva teší, že mladí ľudia vnímajú akútne problémy spoločnosti i sveta a vyjadrili svoj aktívny postoj k ochrane životného prostredia. Agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva. Vzdelávaniu o dôležitosti ochrany životného prostredia sa venuje aj ministerstvo životného prostredia.

Samostatný predmet s environmentálnym zameraním

So životným prostredím, jeho významom a ochranou sa deti začínajú zoznamovať už v predškolskom veku v materských školách. Mnohé materské školy na Slovensku sa pritom podľa rezortu školstva špecializujú práve na oblasť environmentálnej výchovy. Sú tiež výrazne zastúpené v projekte Zelená škola venovanom environmentálnym aktivitám.

„Školy si taktiež môžu vytvoriť samostatný predmet s environmentálnym zameraním, prípadne je problematika environmentálnej výchovy priamo integrovanou súčasťou napríklad študijného odboru strednej odbornej školy,“ pripomína rezort školstva.

Brigády, zber papiera či plastov

Komplexnú výchovu o životnom prostredí v základných a stredných školách zabezpečuje ministerstvo školstva nielen klasickou výučbou, ale cez rôzne projekty a aktivity. Školy robia k enviro témam súťaže, besedy, výstavy, cvičenia, tvorivé dielne a zapájajú sa do viacerých akcií. Tradične organizujú brigády, zber papiera či plastov, venujú sa separovaniu odpadu. Zapájajú sa do viacerých programov a projektov, ako sú napríklad Enviroprojekt, Deň Zeme, Svetový deň zdravia, Ekostopa či Zelená škola.

V rámci tzv. zeleného vzdelávania spustil v poslednom období viacero projektov a iniciatív i rezort životného prostredia. „Asi najznámejším príkladom je Zelený vzdelávací fond. Ide o unikátny projekt, kde finančne prispieva a spolupracuje verejný, súkromný a neziskový sektor. Z vyzbieraných peňazí komisia vyberá zaujímavé projekty určené pre envirovzdelávanie najmenších,“ informoval Slavomír Held z odboru komunikácie Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

Enviro dni ponúkajú envirodielne, súťaže a atrakcie

Envirorezort upozorňuje, že „s environmentálnou výchovou musíme začať u tých najmenších a naučiť ich zodpovednosti za životné prostredie“. To je aj cieľom Enviro dní 2019, ktoré organizuje od 27. apríla do 22. júna MŽP SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia.

Ako ďalej informoval Slavomír Held, prvé dve podujatia sa cez víkend uskutočnili vo Svidníku a Košiciach a prilákali okolo 800 návštevníkov. Podujatie sa presunie do ďalších piatich slovenských miest a je určené predovšetkým škôlkarom, školákom a ich rodičom.

Ponúkne tvorivé envirodielne, rôzne súťaže a atrakcie. Ako doplnil Held, na Enviro dni 2019 pozývajú 10. mája do Dunajskej Stredy, 11. mája do Bratislavy a 12. mája do Komárna. Následne 21. júna sa Enviro dni uskutočnia v Rimavskej Sobote a 22. júna v Rožňave.

Enviro dni symbolicky pripomínajú Svetový deň Zeme. Celý svet si ho pripomína od roku 1990 každoročne 22. apríla. Cieľom je spojiť sily pri riešení problémov životného prostredia za záchranu našej planéty pred jej zánikom.

Odporúčané články

Štipendium Martina Filka získajú šiesti študenti, môžu študovať na najlepších školách Záujem o elektronické testovanie stúpa, vedomosti preverili tisíckam žiakov aj študentov

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X