Obedy zadarmo zasadili školám bozk smrti, tvrdí starosta Vrakune

Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Vláda prijala systém obedov „zadarmo“ bez dostatočnej diskusie a školským jedálňam tým zasadila „bozk smrti“. Uviedol to starosta bratislavskej mestskej časti Vrakuňa Martin Kuruc na sociálnej sieti.

Vybavenie kuchýň bolo podľa neho už i predtým zastaralé, technika „si pamätá ešte 80. roky a personál pracuje tvrdo, no plat tomu nezodpovedá“.

Rodičia detí, ktoré navštevujú vrakunské materské či základné školy budú od 1. septembra preto platiť vyššie režijné poplatky, a to 10 eur mesačne v prípade žiakov základných škôl a 15 eur mesačne v prípade škôlkarov. „V materských školách je režijný poplatok vyšší, pretože tu sa podávajú tri jedlá denne,“ odôvodnil Kuruc.

Stravovanie v jedálňach bezplatné nebude

Novela zákona o dotáciách na stravovanie detí materských a základných škôl platí od 1. januára pre škôlkarov a od 1. septembra pre deti základných škôl. Napriek ľudovému názvu „obedy zadarmo“ stravovanie v jedálňach bezplatné nebude.

Napríklad aj v karloveských základných školách zaplatia rodičia za dieťa na prvom stupni 0,76 eura za jeden obed a za dieťa na druhom stupni 0,85 eura za obed. Od septembra očakávajú základné školy nápor stravníkov, čo im spôsobí niekoľko problémov.

Karloveské školy sa sťažujú na nedostatok pracovníkov. „Získať pracovníkov do školských kuchýň je takmer nemožné,“ uviedol pre agentúru SITA Miroslav Špejl z oddelenia komunikácie s médiami a vzťahy s verejnosťou bratislavskej mestskej časti Karlova Ves.

Nedostatočné vybavenie kuchýň

Mestské časti sa sťažujú aj na staré a nedostatočné vybavenie kuchýň, zastaralé technológie a nepostačujúce rozvody.

Mestská časť Nové Mesto investovalo takmer 100-tisíc eur do vybavenia jedální, aby tak zvýšili ich kapacitu. Aj táto mestská časť sa sťažuje na nedostatok pracovníkov a upozorňuje na vekovú štruktúru existujúcich pracovníkov. „Vo viacerých prevádzkach pracujú kuchárky v preddôchodkovom veku,“ uviedol pre agentúru SITA Ján Borčin z oddelenia komunikácie, kultúry, športu, mládeže a voľného času v Novom Meste.

O problémoch samospráv spojených s tzv. obedmi zadarmo hovoril tajomník Rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska a zároveň hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Robiť si veľké ilúzie, že samosprávy obedy zadarmo bravúrne zvládnu by bolo podľa neho klamstvo. Po schválení všetkých opatrení v minulom roku, ktoré majú dopady na výdavkovú časť rozpočtov miest a obcí, bude samosprávam podľa neho chýbať 80 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kuruc