Odborníci slovenského a českého ministerstva školstva vytvoria skupinu pre duálne vzdelávanie

Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská republika a Česká republika sa na stretnutí ministerstiev školstva dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej bilaterálnej skupiny pre oblasť odborného vzdelávania a prípravy a celoživotného vzdelávania, a to aj s účasťou ďalších krajín V4 a Rakúska.

Treba podporovať kvalitu

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, témami spoločnej diskusie boli okrem iného výzvy spojené s priemyselnou revolúciou 4.0, optimalizácia systému vzdelávania, vyššia flexibilita vzdelávacích ciest jednotlivca, validácia a uznávanie výsledkov predošlého vzdelávania či adaptácia vzdelávania na potreby trhu práce.

Aj napriek odlišnému prístupu k systému duálneho vzdelávania sa odborníci oboch rezortov zhodli na podpore systémových opatrení smerujúcich k zvýšeniu účasti zamestnávateľov na výkone praktického vyučovania. Zároveň sa zhodli na tom, že treba podporovať kvalitu v odbornom vzdelávaní a príprave na systémovej úrovni, ako aj na úrovni poskytovateľov odborného vzdelávania a prípravy.

Vzdelávanie má reagovať efektívnejšie

Predmetom diskusie boli aj skúsenosti so systémom anticipácie zručností na trhu práce. V období neustále častejších zmien na trhu práce spôsobených digitalizáciou a automatizáciou, spoločne s demografickým vývojom, je podľa ministerstiev školstva nutné optimalizovať využívanie ľudských zdrojov.

Treba nastaviť systémy predpovedania a riadenia zručností tak, aby vzdelávacie systémy vedeli efektívnejšie reagovať na zmeny na trhu práce a v spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR