Odvolávania rektora STU nepovažuje prezidentka Čaputová za štandardné, zváži všetky okolnosti

Prezidentka SR Zuzana Čaputová. V pozadí zľava virológ Boris Klempa a infektológ Vladimír Krčméry Foto: SITA/Branislav Bibel

Od akademického prostredia podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej právom očakávame tie najvyššie štandardy na transparentnosť aj dôvodnosť svojich rozhodnutí. Pondelkové (26.októbra) odvolávanie rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslava Fikara malo podľa nej od štandardného procesu veľmi ďaleko, počnúc samotným návrhom na odvolanie rektora a končiac priebehom rokovania s vylúčením verejnosti aj médií.

Ako pre agentúru SITA doplnil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentka pri svojich ďalších krokoch zváži všetky okolnosti rozhodnutia akademického senátu STU a svoj postoj k nemu vyjadrí v rámci svojich prezidentských kompetencií.

Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie. Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja.

Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a SAV či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecMiroslav FikarZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita