Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diskusia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
12. 10. 2018 8:02 Veda a výskum od vSkolstve.skSITA Diskusia

Októbrová vedecká cukráreň bude patriť tajomstvám ľudskej reči

Prednášateľom bude vedúci Oddelenia analýzy a syntézy reči na Ústave informatiky Slovenskej akadémie vied Milan Rusko

Októbrová vedecká cukráreň sa bude venovať téme Ako ukradnúť hlas, ako odmerať emócie a iné tajomstvá ľudskej reči. Automatické spracovanie rečového signálu je v súčasnosti široko využívaným zdrojom rôznych informácií.

Automatické rozpoznávanie reči dokáže zapísať do textu, čo človek hovorí. Syntéza reči zas dokáže vytvoriť syntetický hlas na nerozoznanie od vášho. Automatická identifikácia jazyka zistí, v akom jazyku má informačný systém komunikovať či z ktorej časti Slovenska človek pochádza. Z reči sa identifikuje pohlavie človeka, odhadne vek a podľa hlasu sa dá overiť identita rečníka. Hlas nesie aj informáciu, aké človek prežíva emócie alebo či je pod stresom.

Októbrová vedecká cukráreň bude 16. októbra o 9:00 hod v budove CVTI. Prednášateľom bude vedúci Oddelenia analýzy a syntézy reči na Ústave informatiky Slovenskej akadémie vied Milan Rusko.

Jeho vedecká činnosť sa v minulých rokoch zameriavala napríklad na východoeurópske rečové databázy pre tvorbu hlasom ovládaných telefónnych aplikácií či rečové technológie pre moderné telekomunikačné a informačné systémy a služby. Okrem iného sa venuje aj globálnemu bezpečnostnému manažmentu riadenia letovej prevádzky.

V súčasnosti vedie národný projekt Automatické hodnotenie akútneho stresu z reči a je spoluriešiteľom projektu Automatické titulkovanie audiovizuálneho obsahu pre osoby so sluchovým postihnutím.

Diskusia v uvoľnenej atmosfére

Vedecká cukráreň je pravidelné stretnutie študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti oslovuje odborníkov, ktorí jednoduchým spôsobom vedia študentom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu.

Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a technike. Tak ako v každej cukrárni, aj v tej vedeckej, sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji či koláčoch, svoje zohráva aj mimoškolské prostredie.

Témy vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá cca 90 minút – 45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X