Operačné programy ministerstva školstva a dopravy sa majú spojiť, nepáči sa to Lubyovej ani analytikom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Spojenie dvoch eurofondových operačných programov ministerstva školstva a ministerstva dopravy sa nepozdáva nielen analytikom, ale ani rezortu ministerky Martiny Lubyovej (SNS). Vyplýva to z reakcií, ktoré poskytli agentúre SITA.

Presun operačného programu Výskum a inovácie (OP VaI) pod rezort dopravy odsúhlasil v utorok 29. októbra monitorovací výbor tohto programu, ktorý sa skladá zo zástupcov štátu, samospráv či vedeckých inštitúcií a biznisu.

Upravené programy boli predložené na schválenie Európskej komisii, pričom s jej zástupcami komunikujú, aby rozhodnutie padlo do konca tohto roka. Presun programu pod ministerstvo dopravy mal zabrániť tomu, aby Slovensko prišlo o európske peniaze.

Ministerstvo školstva s hlasovaním nesúhlasí

Ministerstvo školstva hlasovanie výboru akceptuje, avšak nesúhlasí s ním. Dodáva, že upozornilo Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, že zlúčenie OP VaI a operačného programu Integrovaná infraštruktúra do jedného programu predstavuje zložitý proces.

Dochádza k zmene štruktúry riadenia, čo môže významne narušiť procesy výziev či konaní týkajúcich sa nenávratných finančných príspevkov. To môže podľa ministerstva vyvolať problém s čerpaním peňazí.

Ministerstvo však dodáva, že spolu s ministerstvom dopravy budú hľadať možnosti, ako zefektívniť čerpanie a zároveň zjednodušiť administratívne procesy pre žiadateľov.

„Z nášho pohľadu môže toto ďalej spomaliť veľmi nízke čerpanie eurofondov, keďže bude musieť prísť k prepojeniu rôznych administratívnych procesov na dvoch ministerstvách,“ upozornila riaditeľka projektu To dá rozum Renáta Hall.

Pre agentúru SITA povedala, že spomalenie procesu na strane ministerstva skracuje čas aj pre vysoké školy a výskumné inštitúcie na realizáciu projektov. Podľa nej sa tak zvyšuje riziko nevyčerpania prostriedkov programu.

Problém sa nevyrieši, len odsunie

Riaditeľ INEKO Peter Goliaš pre agentúru SITA povedal, že ak nedôjde k lepšiemu riadeniu čerpania peňazí na výskum a inovácie, rovnaký problém sa vráti o niečo neskôr.

„Nejde teda o vyriešenie, ale iba o odsunutie jadra problému, ktorým je zlé riadenie v operačnom programe Výskum a inovácie,“ priblížil Goliaš. Dodáva, že ak by sa nič neurobilo, prepad peňazí by bol ohlásený krátko pred voľbami.

Na začiatku októbra odsúhlasila presun operačného programu Rada vlády pre vedu, techniku a inovácie. Lubyová vtedy pre médiá povedala, že je to len technické riešenie a 95 percent prostriedkov programu je už vo výzvach, ktoré sa nebudú rušiť ani znižovať.

Sedem rektorov univerzít na začiatku októbra však uviedlo, že v programe bolo vyčerpaných 13 percent z celkovej sumy 1,7 miliardy eur. Kritizovali aj presun celého operačného programu na konci programového obdobia pod nový riadiaci orgán. Označili ho za nebezpečný experiment, ktorého výsledkom môže byť ďalšie zhoršenie kritickej situácie.

Vyjadrili sa však, že presun podporia, ak dostanú garanciu od vlády, že procesy sa zrýchlia a plánované prostriedky budú naďalej k dispozícii vedeckým inštitúciám v plnom rozsahu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina LubyováPeter Goliaš