Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Seminar.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
10. 12. 2018 9:07 Iné od vSkolstve.skSITA Diskusia

Oproti roku 2002 klesol počet vysokoškolákov študujúcich technické smery asi o 10 percent

Do roku 2023 bude na trhu práce prevažovať dopyt po špecialistoch – vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch, kvalifikovaných pracovníkoch – operátoroch či montéroch strojov a zariadení a operátorov

Oproti roku 2002 klesol počet vysokoškolákov študujúcich technické smery asi o 10 percent. Naopak, stúpol počet tých, ktorí študujú spoločenské vedy. Povedala to na piatkovom trnavskom seminári ministerstva práce na tému Uplatnenie absolventov a trendy na trhu práce Lucia Dítětová zo spoločnosti Trexima.

„Až 63 percent absolventov stredných škôl nepracuje vo vyštudovanom odbore. Pri vysokoškolákoch to je 54 percent,“ dodala Dítětová.

Prebytok pracovníkov v cestovnom ruchu

Do roku 2023 bude na trhu práce prevažovať dopyt po špecialistoch – vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch, kvalifikovaných pracovníkoch – operátoroch či montéroch strojov a zariadení a operátorov. „V najbližších rokoch nám budú chýbať napríklad absolventi strojárskych odborov. Naopak, pracovníkov v cestovnom ruchu bude prebytok a budú mať problém zamestnať sa. Čo sa týka absolventov vysokých škôl, chýbať budú špecialisti v oblasti IT či účtovníctva,“ uviedla Dítětová.

Prebytok bude absolventov v odboroch podniková ekonomika či manažment obchodu. V každom kraji pôjde o prebytok asi tisíc ľudí. Viac ako 500 ľudí bude navyše v odboroch žurnalistika a masmediálne štúdiá.

Ťažko sa hľadá uplatnenie v manažmente cestovného ruchu

Ako povedala Tatiana Gálffyová zo spoločnosti Trexima, 91 percent vysokoškolákov chce pracovať vo vyštudovanom odbore. Pri stredoškolákoch to je 70 percent. „Vysokoškoláci, ktorí vyštudovali v oblasti všeobecného lekárstva, logopédie či psychológie, v 80 až 90 percentách prípadoch naozaj v tomto odbore pracujú. Pri stredoškolákoch ide o odbory fyzioterapeut, všeobecná sestra či laborant,“ dodala Gálffyová.

Najmenej absolventov vysokých škôl pracuje v odboroch cestovný ruch, filozofia či sociológia. Stredoškoláci ťažko hľadajú uplatnenie v odboroch manažment cestovného ruchu, hotelová akadémia alebo vidiecka turistika.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X