Otvorenie škôl bolo podľa odborníkov správne, situácia sa výrazne nezhoršila a pomohlo aj očkovanie

Foto: ilustračné, Thinkstock

Čiastočné otvorenie škôl bolo správne a v danej situácii aj jediné možné riešenie. Zhodujú sa na tom viacerí odborníci, ktorí tento krok vnímajú pozitívne aj s odstupom času. V tlačovej správe to konštatuje odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).

Doplnili, že od 8. marca sú školy prednostne otvorené pre deti rodičov, ktorí nemôžu svoju prácu vykonávať dištančne. Do tejto kategórie nespadajú len zamestnanci kritickej infraštruktúry, ale aj iné profesie, bez ktorých by sa chod spoločnosti zastavil.

Údaje potvrdzujú aj hygienici

„Fakt, že čiastočné otvorenie škôl sa nepodpísalo pod zhoršenie epidemiologickej situácie potvrdzujú aj údaje z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), uviedol rezort školstva. Doplnil, že z dát ÚVZ SR vyplýva, že zo všetkých pozitívne testovaných tvorili žiaci základných škôl (ZŠ) minulý týždeň menej ako pol percenta.

Viac o téme: Koronavírus

Februárové dáta podľa rezortu poukazujú na to, že zo 139-tisíc pozitívne testovaných počas mesiaca, bolo len 450 detí do desať rokov. Z toho bolo približne 200 žiakov prvého stupňa ZŠ.

MŠVVaŠ SR pripomína, že pred mesiacom sa ministerstvu školstva v spolupráci s rezortom zdravotníctva a Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) podarilo spustiť prednostnú vakcináciu učiteľov a zamestnancov škôl. Zaočkovať sa doteraz podarilo viac ako 50 700 ľudí.

Kloktacie testy sú pripravené

Ministerstvo školstva zaviedlo takzvané kloktacie PCR testovanie žiakov, ktoré odporučili odborníci na skorú identifikácie prenosu v kolektívoch a včasné nastavenie protiepidemických opatrení na miestnej úrovni. Práve kloktacie testy je podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) možné použiť na preverenie situácie aj v nižších ročníkoch.

„Odbery kloktacími testami máme pripravené a odskúšané. Ak sa na škole objaví pozitívny prípad, školy si môžu objednať testovanie ostatných žiakov,“ Gröhling. Formulár na prihlásenie môžu nájsť riaditelia po zadaní svojho EDUID na stránke https://covid2021.iedu.sk/.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)