Otvorený trh s učebnicami či financovanie športu, Gröhling hodnotí sto dní vlády v školstve

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Otvorenie učebnicového trhu, historicky prvé rozhodnutie ministerstva školstva v rómskom jazyku či novela zákona o financovaní športu. To sú niektoré z opatrení, ktoré ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu podľa šéfa rezortu Branislava Gröhlinga (SaS) presadilo počas prvých 100 dní fungovania novej vlády.

Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie rezortu, ministerstvo pracuje na novom zákone o vysokých školách, plánuje rozširovať otvorený učebnicový trh na vyššie ročníky škôl, pripravuje úpravu zákona o športe a ďalšie legislatívne zmeny školského zákona, ktoré vychádzajú z potrieb praxe a škôl.

Portál za nula euro

Presadenie týchto opatrení je podľa Gröhlinga o to pozitívnejšie, že ich ministerstvo pripravovalo súbežne s opatreniami na ochranu pred pandémiou koronavírusu či vyrovnávanie sa s jej dopadmi.

„Dokázali sme za nula euro v priebehu štyroch dní spustiť portál Učíme na diaľku, ktorý bol naozaj nápomocný, pretože zjednotil informácie a databázy, ktoré využívali učitelia a odpovedať na ich otázky,“ pripomenul Gröhling.

Základné školy si taktiež môžu po novom toto leto vyberať prvé učebnice slobodne, čím sa Slovensko zaradilo medzi krajiny Európskej únie s otvoreným učebnicovým trhom. Ministerstvo vyčlenilo na príspevok pre školy na učebnice 11,4 milióna eur. Ako informoval tlačový odbor rezortu, zároveň rokuje s ministerstvom financií o uvoľnení ďalších financií na tento účel.

Ministerstvo pod vedením štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa zároveň spustilo „zamrznutý projekt“ premeny Slovenskej akadémie vied na verejnoprávne inštitúcie, ktorá umožní vedcom lepšiu spoluprácu s biznis sektorom.

Hrozba žaloby za segregáciu

Štátna tajomníčka Monika Filipová zasa podľa rezortu pracuje na odvrátení hroziacej žaloby Európskej komisie pre segregáciu Rómov, „ktorú rezort zdedil po predošlých vládach“.

Štátny tajomník pre šport Ivan Husár a jeho kolegovia pripravili pre športovcov výzvy, v rámci ktorých sa môžu uchádzať o 1,7 milióna eur na organizáciu športových podujatí.

Okrem už dosiahnutých cieľov pracuje ministerstvo školstva podľa tlačového odboru na novom zákone o vysokých školách, chce tiež rozširovať otvorený učebnicový trh na vyššie ročníky škôl, pripravuje úpravu zákona o športe a ďalšie legislatívne zmeny školského zákona, ktoré vychádzajú z potrieb praxe a škôl.

„Viete, že sme veľmi ambiciózni a ja otvorene hovorím o zmenách, ktoré by mali nastať v rámci vysokých škôl, ale musíme to zodpovedne priniesť, aby sme opäť o pol roka nemenili zákon, takže v prvom kvartáli roku 2021 budeme prinášať nový zákon o vysokých školách,“ uzavrel minister.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingIvan HusárĽudovít PaulisMonika Filipová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR