Otvorených škôl bolo na Slovensku viac než dvetisícšesťsto, vrátane prázdninujúcich

Do škôlok a škôl sa vrátia detí rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Foto: ilustračné, Getty images

K utorku bolo na Slovensku otvorených 2 662 škôl, z toho 1 170 materských, 1 211 základných a 281 stredných škôl. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ako rezort objasnil, v štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie.

Tisíce otvorených tried

Jarné prázdniny majú momentálne žiaci v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Počty za jednotlivé typy škôl sú vrátane špeciálnych škôl.

Celkovo sa obnovila výučba v 9 758 triedach. Počet žiakov, ktorí sa učia prezenčne, dosiahol v utorok číslo 173 238.

V materských školách bolo 48 754 detí, v základných školách 106 398 žiakov a na stredných školách ich bolo 18 086.

Môžu zorganizovať jarné školy

Základné aj stredné školy, ktoré majú umožnenú prezenčnú výučbu, môžu počas jarných prázdnin zorganizovať dobrovoľné „jarné školy“.

Ide o spôsob, ktorý má prispieť k vyrovnaniu rozdielov medzi žiakmi, a to podporou tých, ktorí nemali prístup k plnohodnotnému dištančnému vzdelávaniu.

Ministerstvo upozornilo, že podmienky na testovanie zamestnancov, rodičov a žiakov sú rovnaké ako pri prezenčnom vyučovaní.

Je však na rozhodnutí zriaďovateľa a riaditeľa základnej alebo strednej školy, či jarnú školu pre svojich žiakov sprístupní. Rovnako je na rozhodnutí zákonného zástupcu, či túto možnosť pre svoje dieťa využije.

Zvýšené náklady preplatia

„Vyčlenenie otvorených škôl v prázdninujúcich krajoch nepovažujeme za relevantné, pretože sa môžu zapojiť do organizovania jarných škôl a mnohé túto možnosť aj využívajú,“ vysvetlil odbor komunikácie.

Ak školám vzniknú v súvislosti s organizáciou jarných škôl zvýšené náklady, tie im budú preplatené v rámci „dohodovacieho konania“.

Žiadosť o toto konanie podáva záujemca ministerstvu cez príslušný odbor školstva okresného úradu v sídle kraja.

Odporúčaná odmena do sto eur

Rezort riaditeľom škôl odporúča, aby svojim zamestnancom, ktorí budú realizovať jarnú školu počas celého týždňa, vyplatili odmenu do výšky 100 eur.

Materiálne vybavenie sa však nebude finančne podporovať, keďže ide o rovnaké podmienky, aké sú počas bežného vyučovacieho procesu. Rezort spresnil, že nejde o záujmové aktivity, ale o organizovanie vyučovania.

Postup pri prihlásení jarnej školy zverejnilo ministerstvo na svojej stránke v manuáli k organizácii jarných škôl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR