Peter Plavčan už nešéfuje školstvu, na ministerstve má však novú funkciu

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo školstva je rozsiahly rezort a ja som do toho padla rovnými nohami, takže Peter Plavčan ako poradca je užitočný, a to najmä v technických veciach, povedala po stredajšom rokovaní vlády ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS).

Plavčan má zmluvu do konca roka

Dodala, že bývalý šéf rezortu školstva Peter Plavčan (nom. SNS) má zmluvu s ministerstvom do konca roka. „Pán Plavčan je angažovaný ako poradca, aby mi odovzdal agendu ministerstva a vysvetlil všetky veci. Sú to nielen technické záležitosti, ale aj politické dohody a procesy,“ uviedla ministerka Lubyová a funkciu ministra prirovnala k postu vrcholového manažéra, ktorý riadi celý systém a rôzne oblasti ministerstva.

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) je nepochopiteľné, že ministerke školstva radí bývalý šéf rezortu školstva Peter Plavčan. SaS očakáva, že ministerka Lubyová sa obklopí poradcami s dobrou odbornou i osobnou povesťou a bude sa venovať predovšetkým školskej reforme, ako ju načrtol tím nezávislých odborníkov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, ministerka školstva bude mať v presadzovaní rozumných reforiem podporu liberálov.

Škandál s eurofondmi

S nedávnym vyhlásením ministerky Lubyovej, že za škandál s eurofondmi na vedu a výskum je zodpovedná „koalícia, aj opozícia, aj my všetci“ sa liberáli nestotožňujú. Ako uviedol poslanec NR SR Branislav Gröhling, strana SaS a s ňou státisíce občanov necítia za eurofondový škandál žiadnu zodpovednosť.

„Ministerka svojimi tvrdeniami relativizuje jednoznačnú zodpovednosť koalície. Uráža slušných občanov, ak tvrdí, že keby mala vyvodiť osobnú zodpovednosť za tento škandál, tak by musela prepustiť celú republiku,“ tvrdí predsedníctvo SaS.

Liberáli preto varujú ministerku školstva pred podobnými výrokmi. „Vysvetľujeme si ich ako nepodarený pokus obhájiť funkciu poradcu, ktorú ministerke robí jej skompromitovaný predchodca Peter Plavčan. Je pre nás nepochopiteľné, že si ho Martina Lubyová pustila takto tesne k sebe,“ povedal Branislav Gröhling.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingKatarína SvrčekováMartina LubyováPeter Plavčan
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a Solidarita