Piati zahraniční študenti Prešovskej univerzity boli pozitívne testovaní na COVID-19

Foto: ilustračné, Getty images

Päť pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 zatiaľ zistila Prešovská univerzita (PU) v Prešove pri testovaní zahraničných študentov, ktorí pri príchode za štúdiom absolvujú povinnú päťdňovú izoláciu v karanténnom internátnom zariadení v Prešove. Doteraz v ňom vykonali 210 testov.

Celkovo možnosť ubytovania v univerzitnom karanténnom centre využilo 322 prevažne ukrajinských študentov a jedna zahraničná lektorka.

Očakávajú 900 zahraničných študentov

Ostatní študenti sa rozhodli pre absolvovanie povinnej päťdňovej domácej karanténny v súkromných zariadeniach.

Celkovo univerzita v tomto akademickom roku očakáva zhruba 900 zahraničných študentov, z ktorých 600 býva v jej študentských domovoch. Informovala o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ako v tejto súvislosti uviedla prorektorka PU Jana Burgerová, situáciu v karanténnom zariadení má univerzita pod kontrolou a koordinuje ju spoločne s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

„Študenti, ktorých výsledok testu bol pozitívny, sú v dobrom zdravotnom stave, nemajú žiadne príznaky ochorenia, sú izolovaní na samostatnej izbe a zostávajú v karanténnom zariadení pokiaľ neabsolvujú ďalší test,“ zdôraznila Burgerová.

Spolubývajúci mali negatívne testy

U študentov bývajúcich so študentmi, ktorých výsledok testu bol pozitívny, sa COVID-19 nepotvrdil. V zmysle preventívnych opatrení však ostávajú v zariadení, kým nebudú opätovne testovaní.

V karanténnom zariadení sú umiestnení zahraniční študenti, ktorým bolo pridelené ubytovanie v Študentskom domove PU.

„Študenti boli pred nástupom do domácej izolácie povinní odovzdať výsledok negatívneho testu z domovskej krajiny, nie starší ako 96 hodín,“ vysvetlila Burgerová. Túto povinnosť si podľa nej splnili pred nástupom všetci študenti.

V izolácii študenti zotrvajú až do obdŕžania slovenského negatívneho výsledku PCR testu, pričom laboratórnej diagnostike sa študent musí podrobiť najskôr v piaty deň.

Karanténne zariadenie je uzatvorené

Všetci študenti s negatívnym výsledkom testu budú následne z karanténneho zariadenia presunutí na internát, ktorý im bol riadne pridelený.

Karanténne zariadenie je počas celej doby domácej izolácie uzatvorené. Študentom je trikrát za deň zabezpečovaná strava a celý internát bude po skončení karantény vydezinfikovaný.

Povinnú karanténu musia absolvovať aj študenti bývajúci v súkromných zariadeniach a privátoch.

Nový akademický rok univerzita oficiálne otvorí 21. septembra. S prezenčnou formou vyučovania začne 28. septembra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna PolačkováJana Burgerová
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove