Po desiatich rokoch aktualizovali pracovný poriadok pre učiteľov, zaoberá sa aj šikanou na školách

Foto: ilustračné, Getty Images

Po desiatich rokoch bol predstavený nový Pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení, ktorý zahŕňa aj právny rámec pre šikanu.

Ako informovala ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) na tlačovom brífingu, nový pracovný poriadok vznikol spoluprácou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku.

Smernica pre školské zariadenia

Predseda OZPŠaV Pavel Ondek uviedol, že by mal slúžiť ako návod pre školy. Ministerka a šéf školských odborov podpísali nový pracovný poriadok v pondelok.

Podľa Ondeka má pracovný poriadok slúžiť ako smernica pre školské zariadenia. Dodáva, že pokrýva aj hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov či riaditeľov škôl. Obsahuje vyše 40 kritérií v tejto oblasti. Ondek podotkol, že poriadok rieši aj mobbing a bossing.

„Očakávame, že si dané predpisy osvoja školy,“ dodal a doplnil, že plánujú zverejniť aj dokument, ktorý by slúžil na hodnotenie práce nadčas, ak sú aktivity mimo školu. Ako príklad Ondek uviedol lyžiarske zájazdy.

Zmeny v príplatkoch pre učiteľov

Na základe nového poriadku si môžu školy vypracovať vlastné pracovné poriadky. Prílohou tohto dokumentu je vzorový písomný záznam o hodnotení pedagogického/odborného zamestnanca.

Lubyová vysvetlila, že zavedenie nového pracovného poriadku sa spája s novým školským zákonom. Ten poslanci schválili v júni, platí od septembra 2019. Priniesol zmeny v príplatkoch pre učiteľov. Systém zbierania kreditov za vzdelávanie zase zmenil na príplatky za profesijný rozvoj. Upravil aj akreditácie a podmienky preukazovania bezúhonnosti učiteľov. Posledný pracovný poriadok bol podpísaný v roku 2010.

Ministerka podčiarkla, že nový pracovný poriadok nie je predpisom či dogmou. Podľa nej je vzorom, ktorým sa môžu školy inšpirovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyovápavel ondek
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROZPSAV Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy