Počet žiadostí učiteľov o odpis z registra trestov stúpol, prokuratúra ich denne eviduje okolo 80

Budova Generálnej prokuratúry SR. Foto: ilustračné, Juraj Šeliga www.facebook.com

Na Generálnej prokuratúre SR (GP SR) vzrástol v auguste počet žiadostí pedagogických zamestnancov o odpis z registra trestov z okresných úradov na 80 žiadostí denne. Uviedol to pre média námestník generálneho prokurátora Jozef Szabó.

Priblížil, že v júli si takmer 800 nových záujemcov o pedagogické zamestnanie podalo o odpis žiadosť. Generálna prokuratúra evidovala do konca júna takmer 113 400 správne vyplnených žiadostí.

Odpis z registra trestov pre všetkých pedagógov

GP SR bola na základe novely zákona o pedagogických zamestnancoch povinná vydať odpis z registra trestov pre všetkých zamestnancov pôsobiacich v oblasti pedagogicky a vzdelávania.

Úlohou okresných úradov bolo GP SR tieto žiadosti pedagógov a iných odborných zamestnancov odovzdať do konca februára a prokuratúra mala povinnosť tieto žiadosti vybaviť do konca júna 2020.

Zneužitie maloletého žiaka učiteľom

Novelu, ktorou sa zaviedla povinnosť preukázať bezúhonnosť, prijali poslanci Národnej rady SR v závere júna 2019, účinná je od 1. októbra 2019. Reagovali tak na medializovaný prípad zneužitia maloletého žiaka 51-ročným učiteľom.

Ak učiteľ nepreukáže svoju bezúhonnosť, je riaditeľ povinný s ním ukončiť pracovný pomer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Szabó
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky