Podmienky otvárania škôl a škôlok sa ešte dolaďujú, v Trenčíne sú už pripravení obnoviť výučbu

Foto: ilustračné, Getty images

Ministerstvo školstva chce najbližšie necelé dva týždne využiť na to, aby s riaditeľmi škôl a zriaďovateľmi doladilo podmienky otvárania materských škôl a prvých piatich ročníkov základných škôl od 1. júna.

Otvorenie škôl a škôlok

Na brífingu s primátorom Richardom Rybníčkom to počas dnešnej návštevy Trenčína vyhlásil minister školstva Branislav Gröhling.

Navštívil aj Materskú školu na Legionárskej ulici, ktorú mesto vyčlenilo pre opateru o deti zdravotníkov z Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

„Keď chystáte opatrenia takého rozsahu, ako je to v prípade opätovného otvorenia škôl, je takmer isté, že nejaký subjekt cez nastavenú sieť prepadne a jeho problémy treba riešiť individuálne. Musím povedať, že práca trenčianskej samosprávy ako zriaďovateľa je ukážková a som presvedčený, že v Trenčíne budú vedieť uspokojiť veľké množstvo rodičov, ktorí budú mať záujem opätovne poslať svoje deti do škôl,“ uviedol Gröhling.

Návrat do zariadení je dobrovoľný

Niektorí zamestnávatelia kritizujú skutočnosť, že návrat do škôlok a škôl nie je povinný, ale len na báze dobrovoľnosti, a začiatkom júna tak môže vzniknúť chaos.

„V dnešnej epidemiologickej situácii je to najlepšie rozhodnutie, aké sme mohli a dokázali urobiť. Takéto opatrenie sa nedalo urobiť celoplošne, ako ministerstvo sme určovali jeho rámec a konečné rozhodnutia sme ponechali na riaditeľoch. Tí priebežne zisťujú medzi rodičmi záujem o návrat detí do škôl,“ reagoval minister školstva.

Prevádzka školských jedální

Trenčiansky primátor potvrdil, že školy v Trenčíne sú pripravené obnoviť vyučovanie, upozornil tiež na problematiku školských jedální.

„Na ústrednom krízovom štábe budem žiadať pána hlavného hygienika, aby čo najskôr vydal usmernenie pre prevádzku školských jedální, pretože tie sa na to musia pripraviť z hľadiska hygienických pravidiel či trvanlivosti potravín. Verím, že to pochopí a presné pravidlá budú známe ešte tento týždeň,“ skonštatoval Rybníček.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR