Poplatky za škôlku v Trenčíne sa zvýšia, niektorí rodičia po novom zaplatia až dvojnásobok

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mesačný rodičovský poplatok za mestskú materskú školu v Trenčíne sa od nového roka zvýši. Ak doteraz všetci rodičia bez ohľadu na trvalý pobyt platili mesačne 14,39 eura, po novom budú trenčianski rodičia za deti od troch rokov veku platiť 25 eur a mimotrenčianski rodičia dvojnásobok. Poplatok pre deti do troch rokov veku sa zvyšuje až na 100 eur. Prijatím všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o tom rozhodli na stredajšom rokovaní trenčianski mestskí poslanci.

Pokrytie nákladov

Úpravu poplatkov zdôvodňoval v poslaneckom pléne predseda komisie školstva Patrik Žák. „Dôvodom úpravy výšky rodičovských príspevkov je nedostatočný objem finančných prostriedkov z podielových daní, ktorý nepostačuje na pokrytie prevádzkových nákladov nielen v materských školách, ale ani v základnej umeleckej škole a školských kluboch detí. Pre budúci rok porastú náklady ďalej avizovaným navýšením mzdových prostriedkov všetkým zamestnancom vo verejnej správe, teda aj pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom základných i materských škôl,“ vysvetlil dôvody zmeny VZN poslanec Žák.

Podľa neho je potrebu nárastu prevádzkových finančných prostriedkov nutné riešiť aj primeraným finančným zainteresovaním zákonných zástupcov detí a žiakov.

Vyššie poplatky

V zmysle doterajšieho nariadenia platil v trenčianskych materských školách jednotný rodičovský príspevok 14,39 eura, čo predstavuje 15 % zo životného minima. Po novom budú zavedené tri kategórie rodičovských príspevkov. Rodičia detí starších ako tri roky s trvalým pobytom v Trenčíne zaplatia mesačne 25 eur, mimotrenčianski rodičia dvojnásobok.

Pri deťoch do troch rokov sa na trvalý pobyt rodiča nehľadí, výška poplatku bude 100 eur. Aj naďalej platí, že príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskej škole neplatia rodičia predškolákov.

Školské kluby

Okrem príspevkov za materskú školu sa od 1. januára 2020 v Trenčíne zvyšujú aj rodičovské príspevky v základnej umeleckej škole, školských kluboch detí a v centre voľného času.

V školských kluboch detí napríklad doteraz rodičia platili mesačne 6,72, resp. 4,80 eura, podľa toho, či išlo o plnoorganizovanú školu alebo školu s 1. – 4. ročníkom. Poslanci na dnešnom zastupiteľstve rozhodli o zjednotení mesačného poplatku na 12 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom