Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eu.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
19. 10. 2018 12:22 Iné od vSkolstve.skSITA Diskusia

Pre 18-ročných Európanov sú pripravené ďalšie poukazy na bezplatné cestovanie

Do prvého kola, ktoré bolo od 9. júla do 30. septembra, sa prihlásili tisícky mladých ľudí a podarilo sa im tak vybudovať skutočnú celoeurópsku komunitu

Pre 18-ročných Európanov je pripravených ďalších 12-tisíc poukazov na bezplatné cestovanie. Po úspechu prvého kola iniciatívy DiscoverEU otvorí Európska komisia 29. novembra druhé kolo súťaže o bezplatné cestovné poukazy. Všetci 18-roční mládežníci z EÚ, ktorí majú záujem cestovať, budú musieť do 11. decembra požiadať o bezplatný poukaz.

Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, uchádzači o bezplatné cestovanie musia k 31. decembru 2018 dovŕšiť vek 18 rokov a byť pripravení vydať sa od 15. apríla do 31. októbra 2019 na cestu v trvaní najviac 30 dní.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom Európskeho portálu pre mládež. Hodnotiaca komisia posúdi žiadosti a následne vyberie úspešných uchádzačov. O výsledkoch výberového konania budú uchádzači informovaní v polovici januára budúceho roka.

Najviac v päťčlennej skupine

Úspešní uchádzači budú môcť cestovať individuálne alebo v najviac päťčlennej skupine. Odporúča sa, aby cestovali vlakom. Aby im však nič nebránilo vo voľnom pohybe po celom kontinente, budú môcť využívať aj alternatívne spôsoby dopravy. Ide o autobusy alebo trajekty, vo výnimočných prípadoch aj leteckú dopravu.

Iniciatíva DiscoverEU spustili v júni, pričom na tento rok získala rozpočet 12 miliónov eur. Do prvého kola, ktoré bolo od 9. júla do 30. septembra, sa prihlásili tisícky mladých ľudí. Podarilo sa im tak vybudovať skutočnú celoeurópsku komunitu.

Objavovanie kultúrneho bohatstva Európy

Účastníci tohto cestovateľského projektu, ktorí sa predtým nikdy nestretli, prostredníctvom sociálnych médií vytvorili skupiny s cieľom spoznávať mestá alebo sa vzájomne navštíviť.

„Vďaka našej iniciatíve sa na cesty po EÚ vydalo asi 15-tisíc mladých ľudí vo veku 18 rokov. Mali tak možnosť bezprostredne precítiť, aké je to byť Európanom. Dostali príležitosť objavovať rozmanitosť a kultúrne bohatstvo Európy a stretávať sa pritom s ľuďmi z celej EÚ. Účastníci projektu sa s nami podelili o mnohé úžasné príbehy. Som preto veľmi rád, že túto príležitosť bude môcť na budúci rok využiť ešte viac mladých ľudí,“ povedal komisár Tibor Navracsics, ktorý je zodpovedný za vzdelávanie, kultúru, mládež a šport.

Vzhľadom na mimoriadny záujem o iniciatívu DiscoverEU u mladých ľudí z celej EÚ a z nej vyplývajúce cestovateľské zážitky Európska komisia navrhuje, aby sa v budúcom programe Erasmus na túto iniciatívu vyčlenila suma vo výške 700 miliónov eur v rámci dlhodobého rozpočtu EÚ po roku 2020. Ak ho Európsky parlament a Rada schvália, v rokoch 2021 až 2027 dostane možnosť cestovať ďalších 1,5 milióna 18-ročných účastníkov.

Odporúčané články

Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch Samosprávne kraje žiadajú na rekreačné poukazy v stredných školách takmer štyri milióny eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X