Pre povinnú dochádzku detí do materských škôl nie je dostatok miest, do roku 2021 by sa to malo zmeniť

Materská škola (MŠ) Fedákova je dočasne zatvorená od 5. do 10. októbra. Foto: ilustračné, Thinkstock

V materských školách zatiaľ nie je zabezpečených dostatok voľných miest, aby ich mohli od roku 2021 navštevovať všetky päťročné deti. V školskom roku 2018/2019 navštevovalo škôlky 84 percent päťročných detí.

Do roku 2021 by mohla byť dostupná kapacita pre 97,5 percenta detí, čo však stále znamená 1 460 chýbajúcich miest.

Údaje vo štvrtok zverejnilo ministerstvo školstva na základe analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky. Povinné vzdelávanie v škôlkach pre päťročné deti zaviedol tento rok parlament.

Zvýšenie počtu miest

Keď si zoberiete, že chýba zhruba 1 400 chýbajúcich miest a máme niekde 250 zmiznutých škôlok, tak pri priemernom počte detí by ani nebolo problematické tých 1 400 miest do systému dostať späť,“ povedala ministerka školstva Martina Lubyová.

Za zmiznuté škôlky označila zavreté škôlky, ktoré v súčasnosti mestá a obce prenajímajú alebo používajú na iné účely. Ministerka tvrdila, že niektoré z týchto budov by sa dali zrevitalizovať a zapojiť do siete materských škôl.

Zvýšiť počet voľných miest v škôlkach chce ministerstvo pomocou eurofondov. Situáciu by tiež zlepšilo, keby deti do materských škôl dochádzali do okolitých obcí.

Najmenej v Košickom kraji

Najmenšie percento päťročných detí podľa analýzy dochádzalo v školskom roku 2018/2019 do materských škôl v okresoch Košického kraja.

Napríklad okresy Spišská Nová Ves, Košice – okolie a Trebišov mali podiel pod 70 percent, Michalovce a Gelnica nedosahovali ani 60 percent.

Celkovo v školskom roku 2018/2019 navštevovalo materské školy 84 percent päťročných detí. Mimo materských škôl bolo 9 601 detí, pričom sa sem radia aj deti, ktoré navštevujú predškolské zariadenia, ktoré nie sú zahrnuté v sieti škôlok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová