Predsedníčka Európskej komisie chce zvýšiť rozpočet na Erasmus+, ministerstvo školstva to víta

Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Vyjadrenie novej predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyen o zvýšení rozpočtu na program Erasmus+ možno vnímať ako pozitívny signál smerom k podpore vzdelávania a mobility občanov EÚ. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva.

Trojnásobné zvýšenie rozpočtu

Nová predsedníčka EK mala v utorok pred samotným hlasovaním prejav v Európskom parlamente (EP) o tom, čo chce na tomto poste dosiahnuť. Medzi svoje priority okrem iného zaradila aj trojnásobné zvýšenie rozpočtu na program Erasmus+.

Program Európskej únie Erasmus+ podporuje a aj v budúcnosti bude podporovať hodnoty a povedomie o EÚ. Treba mať však na pamäti, že konečný rozpočet programu bude závisieť od komplexných rokovaní o celkovom rozpočte EÚ,“ priblížil rezort školstva vo svojom stanovisku.

Prvá žena na čele Európskej komisie

Európsky parlament (EP) v utorok večer schválil nomináciu nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyen na post predsedníčky Európskej komisie (EK). Na jej nominácii sa po dlhom a náročnom vyjednávaní pred dvoma týždňami dohodli lídri členských krajín EÚ.

Hlasovalo za ňu 383 poslancov Európskeho parlamentu, 327 ich bolo proti a 22 poslancov nehlasovalo. Na schválenie jej nominácie bolo potrebných 374 hlasov, čo znamená, že von der Leyen prešla len tesne. Ursula von der Leyen sa stane prvou ženou na čele Európskej komisie. Do funkcie nastúpi koncom októbra, keď vyprší mandát súčasnému šéfovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Claude JunckerUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR