Premiér Fico uviedol, kedy štát rozdelí sľúbených 50 miliónov eur na internáty

Expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 7.februára (WebNoviny.sk) – Štát rozdelí sľúbených 50 miliónov eur na rekonštrukciu internátov v tomto a budúcom roku, povedal to na stredajšom brífingu premiér Robert Fico a dodal, že žiadna vysoká škola nebude o peniaze ukrátená.

Rekonštrukcie musia byť podľa zákona, to znamená, že škola musí mať stavebné povolenie a musí vyhlásiť súťaž na verejné obstarávanie. „Ak toto škola splní, automaticky posielame škole peniaze,“ vysvetlil Fico.

Fico sľúbil preplatiť faktúry

Premiér pred pár dňami sľúbil, že štát preplatí každú jednu faktúru na rekonštrukciu internátov, ak bude predložená do 31. decembra.

„Ponúkli sme, že na rekonštrukciu internátov dáme v tomto polroku desať miliónov eur a v druhom polroku ďalších desať. Popritom spustíme špeciálny program na zatepľovanie verejných budov,“ dodal Fico.

Jeho návrh kritizovali rektori troch košických univerzít i Študentská rada vysokých škôl. Rektori podporujú požiadavku vysokoškolákov, aby vláda splnila svoj sľub z roku 2015, podľa ktorého vyčlení na rekonštrukciu vysokoškolských internátov 50 miliónov eur.

Podľa ich názoru aj tých 50 miliónov eur pokryje len dve tretiny investícií potrebných na zlepšenie stavu vysokoškolských internátov, jednu tretinu budú musieť nájsť univerzity z vlastných zdrojov.

Sopko hovorí o viacerých problémoch

Ako uviedol predseda študentskej rady Bálint Lovász, preplatenie faktúr za rekonštrukciu internátov nič nerieši. Študenti žiadali premiéra, aby dodržal svoj sľub z roku 2015, keď na rekonštrukciu internátov sľúbil 50 miliónov eur.

„Problém zdevastovaných internátov by premiér Robert Fico nemal riešiť od zeleného stola, ale mal by okamžite začať dialóg s rektormi vysokých škôl a študentmi. Pokiaľ prepočty, ktoré zverejnili rektori slovenských univerzít ukazujú celkovú potrebu 300 miliónov eur, tak ponúkaných 10 miliónov teraz a 10 miliónov na ďalší polrok je absolútne nepostačujúcich,“ tvrdí poslanec OĽaNO Miroslav Sopko a dodáva, že problémom nie je len chýbajúce zateplenie, ale staré infraštruktúrne rozvody, hygienické a sociálne zariadenia, ktoré z eurofondov nemôžu byť hradené.

Preto ak vláda neposkytne aspoň pôvodne sľubovanú sumu 50 miliónov eur na sanáciu havarijných stavov, snaha riešiť rekonštrukcie internátov sa minie účinku. „Sľub o preplácaní faktúr do konca roka sa nedá brať vážne, keďže univerzity nemôžu vypísať verejné obstarávanie, kým nemajú reálne alokované zdroje krytia,“ uzavrel Sopko. Agentúru SITA informoval hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bálint LovászMiroslav SopkoRobert Fico
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl