Prešovská univerzita otvorila novú knižnicu, v sedemtonovom knižnom dare sú aj vzácne publikácie

Foto: ilustračné, Getty Images

Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) v pondelok otvorili Knižnicu Bernharda a Renate Böchensteinovcov, ktorá je darom Švajčiarskeho literárneho archívu. Knižný dar tvorí približne sedem ton kníh. Ide o beletriu, ako aj o odbornú literatúru v nemeckom a francúzskom jazyku. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa PU Anna Polačková.

Vášeň pre knihy

Knižnicu dnes už nebohého manželského páru Böchensteinovcov sa podarilo na základe dobrej medzinárodnej spolupráce s rôznymi švajčiarskymi inštitúciami získať Inštitútu germanistiky Filozofickej fakulty PU.

Obaja manželia pôsobili na Univerzite v Ženeve, boli germanisti a komparatisti, ktorí mali veľkú vášeň pre knihy a literatúru. Tento rozsiahly knižný dar bolo možné dopraviť do Prešova len za výraznej finančnej pomoci syna profesora Marcela Böschnsteina a okruhu jeho priateľov. Prispela aj naša univerzita, za čo som vďačný,“ priblížil Ján Jambor z Inštitútu germanistiky PU, ktorému knižný dar ponúkol Švajčiarsky literárny archív v Berne.

Historicky vzácne kusy

Dar zahŕňa približne sedem ton kníh. Ide hlavne o beletriu v nemeckom a francúzskom jazyku, ale aj o odbornú literatúru z vedných disciplín ako germanistika, romanistika, klasická filológia, filozofia či dejiny umenia. Historicky vzácne knihy, medzi nimi aj publikácie z konca 18. a z 19. storočia, prevzala do svojich fondov Univerzitná knižnica PU.

Najväčšia časť kníh je umiestnená v zrekonštruovanej miestnosti Inštitútu germanistiky, ktorá ponesie názov Knižnica Bernharda a Renate Böchensteinovcov. Časť kníh prevzal taktiež Inštitút romanistiky, Inštitútu filozofie a Inštitút estetiky a umeleckej kultúry FF PU,“ doplnil Jambor.

Som rád, že knihy si našli svoje miesto, sú k dispozícii, dajú sa vypožičať a dá sa s nimi pracovať, čo bolo dôležité pre manželský pár Böchensteinovcov. Ich zámerom bolo, aby bola knižnica sústredená na jednom mieste a slúžila ľudom, ktorí majú o ich knižné dedičstvo záujem,“ skonštatoval Dominik Müller z Univerzity v Ženeve, ktorý sa zúčastnil na slávnostnom otvorení knižnice.

Skvalitnenie štúdia

Knižnica je intelektuálnym srdcom vzdelávacej inštitúcie, preto sa teším, že takáto odborná knižnica vzniká, lebo srdce našej univerzity sa zväčšuje. Túto iniciatívu vítam obzvlášť v dnešnej elektronickej dobe, ktorá nás nutká siahať po elektronických zdrojoch, ku ktorým si však nemôžeme vybudovať taký vzťah, ako ku klasickým knihám,“ uviedol prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu PU Gabriel Paľa.

Zároveň doplnil, že zriadenie takejto knižnice prispieva k funkčnosti odboru, ako aj kvalite štúdia, nakoľko bude prínosný nielen pre prácu pedagógov, odborníkov, vedcov, ale aj študentov, ktorí budú môcť čítať originálne knižné diela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove