Prešovská univerzita začala letný semester dištančnou formou, jedna fakulta dostala výnimku

Prešovská univerzita v Prešove. Foto: www.facebook.com

Prešovská univerzita (PU) v Prešove v pondelok oficiálne spustila výučbu v letnom semestri, ktorý má trvať do 22. mája. Viac ako 8 500 študentom sa bude vzdelávať dištančnou formou. Ako informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, výnimku tvorí skupina študentov z Fakulty zdravotníckych odborov PU.

Predĺžili semester

Prešovská univerzita začala aktuálny akademický rok v septembri minulého roka. Časť zimného semestra realizovala prezenčnou formou, vzhľadom na vývoj epidemickej situácie však 13. októbra prešla na dištančné vzdelávanie, ktoré trvá doteraz. „Podľa pôvodného harmonogramu sa mala výučba v letnom semestri začať 8. februára, z dôvodu predĺženia výučby v zimnom semestri, ako aj skúškového obdobia, pristúpila univerzita k posunutiu začiatku letného semestra na 22. februára,“ skonštatovala Polačková.

Viac o téme: Koronavírus

V súlade s platnými opatreniami štúdium v letnom semestri začína na PU dištančnou formou, okrem Fakulty zdravotníckych odborov, ktorej bola udelená výnimka vzťahujúca sa na cestu do vysokej školy, špecializovaného výučbového zariadenia a účelového zariadenia vysokej školy.

Kontaktná výučba je dôležitá

„Tešíme sa, že aspoň začiatok výučby v minulom semestri sme mohli realizovať v prezenčnej forme, i keď len na krátku chvíľu. Kontaktnú výučbu totiž považujeme za veľmi dôležitú,“ uviedla prorektorka pre vzdelávanie Ivana Cimermanová. Doplnila, že v rámci výučby využila univerzita skúsenosti z prvej vlny pandémie.

Podľa Cimermanovej sa dopad dištančnej výučby dotýka najmä prvákov – bakalárov, ktorí museli absolvovať svoje prvé prednášky, semináre, ale i prvé skúšky na vysokej škole vo virtuálnom priestore.

Využívať môžu aj jedáleň

„Pociťujeme aj problémy s realizáciou praxe vo väčšine študijných programov. Snažíme sa však myslieť pozitívne a v danej situácii nachádzať benefity, ktoré sú okrem iného v rozvoji životných zručností – práci s digitálnymi technológiami, vyššom dôraze na kooperáciu a autonómiu študentov, práci s knižničnými databázami a s cudzojazyčnými zdrojmi,“ zdôraznila prorektorka.

Študenti môžu aj v súčasnej dobe so zreteľom na protiepidemické opatrenia využívať Študentské domovy a jedáleň PU, ktoré sú v nepretržitej prevádzke. „V študentských domovoch aj naďalej platia prísne protiepidemické opatrenia a ich dodržiavanie sa striktne kontroluje, pričom stále platí zákaz návštev na internátoch,“ dodala Polačková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna Polačková
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove