Foto: Prezidentka Čaputová vymenovala nových rektorov a zaželala im veľa energie, odvahy aj úspechov

Atmosféra počas menovania rektorov vysokých škôl prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 26. jún 2019. Foto: SITA/Kancelária prezidentky SR.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu vymenovala piatich rektorov vysokých škôl. Pri tejto príležitosti im ako najvyšším akademickým funkcionárom zaželala veľa energie, odvahy a akademických úspechov.

„O najvyšších akademických funkcionároch na Slovensku sa totiž hovorí, že sú krízovými manažérmi. Želám Vám preto, aby ste svoju energiu nevyčerpali len na riešenie havarijných situácií, ale aby podstatná časť z nej zostala k dispozícii na ďalšie zvyšovanie kvality pedagogickej, vedeckej či umeleckej činnosti vašich univerzít a vysokej školy. Aby sa akademické inštitúcie, ktoré povediete, v čo najväčšej miere priblížili európskej úrovni,“ povedala Čaputová.

Odpor kladený zvnútra

Prezidentka popriala rektorom veľa odvahy najmä preto, že snaha o zvyšovanie kvality vždy narážala a bude narážať na odpor kladený zvnútra.

„Kto sa chce dostať z priemernosti, vymaniť sa zo stavu letargie, púšťa sa do poctivej, ale aj dosť riskantnej cesty, lebo niektorí z vašich kolegov si budú chcieť chrániť svoje pohodlie,“ uviedla prezidentka. Odvahu preto budú podľa nej rektori potrebovať, aby pre dobro veci išli aj do konfliktov a nedali sa odradiť prekážkami, ktoré budú musieť prekonať.

„Veľa úspechov Vám prajem najmä preto, lebo od dnešného dňa máte záväzok nielen voči učiteľom, študentom či zamestnancom vašich univerzít, ale máte ho aj voči obyvateľom Slovenska a voči budúcnosti krajiny. Môžete prispieť veľkou, ak nie najväčšou mierou k tomu, aby sa vysoké školy, ktoré povediete, stali miestom, kde sa bude dotvárať a zhodnocovať intelektuálny, kultúrny a umelecký potenciál našej krajiny,“ odôvodnila Čaputová.

Piati noví rektori

Zároveň zdôraznila, že celkovo bude pod vedením vymenovaných rektorov 30 fakúlt. „Bez ohľadu na to, či sídlite v Košiciach, Prešove, Trnave alebo Bratislave, jedno máte spoločné, obrovskú zodpovednosť voči spoločnosti. Želám vám, aby ste si po štyroch rokoch mohli povedať, že ste urobili všetko, čo ste mohli a ešte niečo navyše,“ dodala prezidentka.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu vymenovala do funkcie piatich rektorov vysokých škôl. Rektorom Trnavskej univerzity v Trnave bude René Bílik, rektorkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave sa stala Mária Heinzová, v čele Technickej univerzity v Košiciach bude stáť Stanislav Kmeť, Prešovskú univerzitu v Prešove povedie Peter Kónya a rektorom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach bude Pavol Sovák.

Novovymenovaní rektori vysokých škôl

René Bílik
Trnavská univerzita v Trnave

Mária Heinzová
Vysoká škola múzických umení v Bratislave

Stanislav Kmeť
Technická univerzita v Košiciach

Peter Kónya
Prešovská univerzita v Prešove

Pavol Sovák
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v PrešoveTrnavská univerzita