Prezidentka Čaputová vymenovala nových rektorov, ocenila aj potenciál oboch vysokých škôl

Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: www.facebook.com

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok 26. januára v Prezidentskom paláci vymenovala do funkcie dvoch rektorov vysokých škôl. Do funkcie rektora Univerzity J. Selyeho vymenovala Györgyho Juhásza, rektorom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa stal Jozef Habánik.

Prezidentka vo svojom príhovore uviedla, že rektori sa ujímajú svojich funkcií v neľahkom období. Ako dodala, pandémia donútila vysoké školy prejsť do dištančného režimu vyučovania. „Viem, že táto zmena bola pre mnohých vyučujúcich náročná nielen technicky, ale najmä z toho hľadiska, že štúdium bez každodenného priameho a osobného pôsobenia na študentov je oveľa náročnejšie, ak sa jeho kvalita nemá znižovať,“ upozornila hlava štátu.

O to viac však oceňuje iniciatívu a tvorivý prístup všetkých, ktorí sa aj v mimoriadne sťažených podmienkach snažia udržať vysokú úroveň vzdelávania na univerzitách a vysokých školách.

Záujem o štúdium sa zvyšuje

Zároveň uviedla, že záujem o štúdium na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka sa v poslednom období zvyšuje, čo považuje za znak toho, že fakulty univerzity ponúkajú študentom príťažlivé študijné programy.

„Univerzite sa podarilo dosiahnuť, že niektoré technické študijné programy boli akreditované s tým, že spĺňajú najvyššie európske štandardy kvality,“ zdôraznila prezidentka. V súvislosti s pandémiou spoločnosť veľa očakáva od fakulty zdravotníctva.

Priebeh pandémie podľa nej potvrdil, že pokiaľ ide o prípravu vysoko erudovaného zdravotníckeho personálu, je potrebné urobiť výrazný krok, „ak máme zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre našich občanov.“ Prezidentka preto verí, že trenčianska univerzita prispeje k dosiahnutiu tohto cieľa, ktorý má veľký celospoločenský význam.

Vyučovanie v jazyku národnostnej menšiny

Univerzita Jánosa Selyeho v Komárne je od roku 2004 jedinou vysokou školou na Slovensku, ktorá vyučuje v jazyku národnostnej menšiny, pripomenula hlava štátu. Zároveň vníma potenciál, aký má Selyeho univerzita pre vysokoškolské vzdelávanie a vedecké bádanie v maďarskom jazyku.

„Aj to, aký má potenciál pre kultúrny, sociálny a ekonomický rozvoj na juhu krajiny, pre našich občanov maďarskej národnosti,“ dodala Čaputová. Domnieva sa, že kvalitné vzdelávacie inštitúcie v materinskom jazyku sú jedným z dôležitých predpokladov toho, aby sa príslušníci národnostných menšín mohli cítiť skutočne plnohodnotnými občanmi SR.

Prezidentka na záver dodala, že vysoké školy majú nezastupiteľnú rolu pri tom, aby sa ekonomika transformovala na znalostnú ekonomiku. Je potrebné spoločne zastaviť odliv talentov zo Slovenska. Potrebné je tiež zvýšenie úrovne kritického myslenia a obmedzenie šírenia dezinformácií či odvrátenie s nimi súvisiacej krízy autority odborníkov a vedeckých inštitúcií. Prezidentka rektorom zaželala veľa úspechov v ich funkčnom období.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Trenčianska univerzita A. Dubčeka v TrenčíneUniverzita J. Selyeho v Komárne