Prezidentka Čaputová vymenovala nových rektorov, zodpovednosť nesú za celú spoločnosť

Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok vymenovala dvoch nových rektorov. Prvým sa stal Ľuboš Cibák pre Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave a druhým sa stal Oliver Moravčík pre Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Zodpovednosť voči celej spoločnosti

Prezidentka novovymenovaným rektorom zablahoVYželala a v ich práci im zaželala veľa úspechov. Dodala, že viesť vysokú školu je nielen veľká česť, ale aj veľká zodpovednosť. Rektori majú zodpovednosť nielen voči učiteľom, študentom a zamestnancom školy, ale voči celej spoločnosti.

„Do zodpovednej pozície rektorov vstupujete v neľahkej dobe, ktorá v minulom školskom roku viaceré vysoké školy prinútila prejsť do dištančného režimu vyučovania a bolo veľmi ťažké udržať kvalitu výuky, akú dokáže ponúknuť prezenčné vyučovanie,“ skonštatovala Čaputová.

Prioritou zostáva rozvoj kritického myslenia

Hlava štátu zdôraznila, že dôležitou úlohou v školstve ostáva budovanie kritického myslenia, lebo len to dokáže zabrániť dezinformáciám a alternatívnym faktom, ktoré ohrozujú zdravie, súdržnosť a bezpečnosť spoločnosti.

„Práve naše univerzity a vysoké školy musia byť laboratóriami, v ktorých sa bude kultivovať zdravý rozum a úcta k pravde. Zároveň by však mali byť príkladom demokratického fungovania a garantovaných akademických slobôd,“ dodala prezidentka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Slovenská technická univerzita v BratislaveVysoká škola ekonomiky a manažmentu verejnej správy v Bratislave