Prijímacie skúšky na stredné školy tento rok nebudú, o prijatí žiakov bude rozhodovať prospech (video)

Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 29. apríla, 10:56

Prijímacie skúšky na stredné školy tento rok nebudú. O prijatí žiakov bude rozhodovať ich prospech či úspechy na olympiádach a súťažiach. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Riaditelia stredných škôl majú do 7. mája zverejniť kritéria prijímačiek. Prijímacie konanie sa bude od 19. mája do 30. júna.

Do 15. mája môžu podať rodičia dve klasické prihlášky, ak tak ešte neurobili doteraz. Riaditelia stredných škôl určia do 7. mája kritériá na prijatie, ktoré sa budú riadiť pravidlami povinnými pre všetky maturitné a voliteľné pre všetky nematuritné odbory.

Do 29. mája rozhodnú o prijatí či neprijatí jednotlivých žiakov. Rodič sa záväzne rozhodne do 4. júna, na ktorú školu jeho dieťa pôjde. Do 5. júna riaditelia škôl zverejnia obsadenosť miest.

Presuny by nemali byť masívne

Následne sa uskutoční do 23. júna druhé kolo prijímacích skúšok. Minister uviedol, že v septembri by sa malo rátať s presunmi, no nemali by byť masívne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Gröhling podotkol, že dôležité bolo, aby zachovali rodičom a žiakom možnosť voľby. To znamená, že sa zachovalo podanie štyroch prihlášok. Daný postup by mal zmierniť aj nápor na školy.

„To riešenie, ktoré sme vymysleli a pripravili, nám pomôže urobiť výber aj medzi žiakmi. A naozaj pomôže, aby sa dostali na tie školy, na ktoré majú predpoklady,“ priblížil.

Prijímacie skúšky sa tak uskutočnia bez osobnej prítomnosti žiaka na základe komplexného vzorca, ktoré ministerstvo otestovalo na niekoľkých školách v rôznych častiach Slovenska. Vzorec má tri hlavné časti.

Tri profilové predmety

Delí sa na študijné výsledky konca ôsmeho ročníka a polroka deviateho ročníka v rámci povinných predmetov. Vzorec zahŕňa maximálne tri profilové predmety – napríklad fyziku, cudzí jazyk a maximálne päť doplnkových predmetov podľa smerovania školy.

Medzi kritériami sú aj úspechy v súťažiach a olympiádach, a to, čo si určí škola vo svojej profilácii. Vzorec na výpočet známok by mal platiť iba tento rok.

K prijímačkám na osemročné gymnázia sa bude pripravovať samostatné rozhodnutie, a to z dôvodu, že ministerstvo chcelo vyriešiť najmä prestup žiakov zo základných na stredné školy.

Prijímačky na ne sa budú konať od 15. júna do 30. júna. Nebude sa to týkať osemročných gymnázií. Zamerať sa chceli najmä na prechod žiakov na stredné školy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR