Problém s miestom v škôlkach v Trnave pretrváva, pri zápisoch museli odmietnuť desiatky detí

Foto: ilustračné, Getty Images

V Trnave sa od septembra do materských škôl nedostane viac troj a štvorročných detí ako v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom je povinné predprimárne vzdelávanie päťročných detí. Povinnú škôlku pre všetky päťročné deti schválil parlament pred dvoma rokmi. Na predprimárne vzdelávanie musí nastúpiť každé dieťa, ktoré dosiahlo 5 rokov veku do 31. augusta 2021.

Situácia sa stále mení

Mestský úrad v Trnave podľa vedúceho odboru školstva Michala Špernogu identifikoval do dvesto detí, ktoré doteraz do škôlky nechodili, od septembra im však musí zabezpečiť v škôlke miesto. Niektoré materské školy, napríklad na Murgašovej ulici, Spartakovskej ulici, V jame alebo na Okružnej ulici museli pri zápisoch odmietnuť desiatky detí.

Môžu ich však prijať iné materské školy, pretože rodičia podľa Špernogu obvykle skúšajú zápisy na viacerých. Presný počet neprijatých detí do materských škôl preto radnica zatiaľ nevie vyčísliť. Vedúci odboru školstva však rodičom radí, aby sa o prípadných voľných miestach v škôlkach informovali v druhej polovici augusta. „To odporúčame rodičom vždy, pretože situácia sa stále mení. Rodičia sa môžu odsťahovať, alebo sa rozhodnú nechať mladšie dieťa doma alebo z rôznych iných dôvodov sa rozhodnú miesto v škôlke nevyužiť,“ vysvetlil Špernoga.

Rekonštrukciu zabrzdilo verejné obstarávanie

Situáciu s nedostatkom miest v materských školách by mohla čiastočne vyriešiť nová materská škola, ktorá pribudne po rekonštrukcii budovy na Spojnej ulici. Mesto Trnava ju kúpilo do Slovenských elektrární, pôvodne tam bola podniková materská škola, neskôr špeciálna škola. V objekte bude v piatich triedach 110 miest, rekonštrukciu však podľa primátora Petra Bročku zabrzdili námietky vo verejnom obstarávaní.

Mesto Trnava má vo svojich materských školách podľa hovorkyne radnice Veroniky Majtánovej kapacitu 1972 miest, tie sú už naplnené. Časť týchto miest zaberajú deti z okolitých obcí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal ŠpernogaPeter Bročka