Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sopko, Lubyová
Zľava: Miroslav Sopko z hnutia OĽaNO a ministerka školstva Martina Lubyová. Foto: SITA - koláž WBN
7. 09. 2019 14:34 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Profesia učiteľa je podľa Sopka znevažovaná, ale Lubyová oponuje výrazným zvýšením platov

„Stále sme atakovaní. Naozaj už začínam mať dojem, že čím menej urobíte, tým lepšie,“ povedala to v sobotnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS).

Spolu s ňou v relácii diskutoval člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Miroslav Sopko (OĽaNO). Podľa neho je profesia učiteľa v spoločnosti stále zaznávaná a znevažovaná a učitelia to cítia.

„Podľa mňa sa nemôže cítiť byť zaznávaný človek, ktorý je v takej profesii, kde došlo k najvyššiemu nárastu miezd v celej verejnej správe,“ oponovala ministerka.

Skokové navýšenie nástupného platu

Hlavnou témou sobotnej diskusnej relácie boli práve platy učiteľov, ich výšku opozícia dlhodobo kritizuje a sťažujú sa na ne aj samotní učitelia. „Dovolím si tvrdiť, že platy učiteľov sa nám podarilo veľmi výrazne navýšiť,“ uviedla ministerka. Podľa nej mzdy v školstve od 1. septembra 2016 do 1. januára 2020 kumulatívne porastú o 36 percent, takéto navýšenie podľa nej doteraz neurobila žiadna vláda. Skokové navýšenie nástupného platu pedagóga predstavuje podľa nej nárast o 9,5 percenta.

Podľa ministerky by nastupujúci učitelia mali výrazné zvýšenie pocítiť až v januári 2020, teda nie hneď v septembri tohto roka. Podľa šéfky rezortu sú učitelia a zamestnanci školstva víťazmi vo zvyšovaní miezd v štátnej a verejnej správe v tomto volebnom období, podľa Sopka zvýšenie stále nie je dostatočné. Opozičný poslanec upozornil, že plat učiteľa je stále nižší ako napríklad plat pokladníka v supermarkete.

Pri platoch učiteľov sa výrazne prejavujú aj regionálne rozdiely. Kým v regiónoch už platy začínajú byť pre učiteľov atraktívne, v Bratislave to tak podľa Sopka stále nie je. „Nie je tajomstvo, že pokladník v supermarkete zarobí naozaj viac ako učiteľ. Mladých ľudí to do súkromnej sféry láka viac. Peniaze k rozbehu do svojho života naozaj potrebujú,“ povedal poslanec.

Vyššie platy pre všetky profesie

Ministerka však uviedla, že zohľadniť v platoch učiteľov výšku nákladov podľa jednotlivých regiónov je technicky náročné, vyžaduje si to zber štatistických dát a určite to nie je úloha, ktorú by bolo možné stihnúť v tomto volebnom období.

Zvyšovanie platov podľa výšky životných nákladov by sa podľa nej malo týkať všetkých profesií vo verejnej správe, nielen učiteľov. „Je to veľmi technicky a komplexne náročná otázka,“ povedala.

Hostia diskutovali aj o asistentoch učiteľa. Podľa Sopka ministerstvo zďaleka nepokrylo ich potrebu na školách, ministerka tvrdí, že situáciu majú zdokumentovanú a nikto nebude o asistentov ukrátený. Kritériá na prideľovanie sú podľa nej nastavené dobre.

Návrhy sú šité horúcou ihlou

Sopko prízvukoval, že systémové legislatívne zmeny v školstve by sa mali diať vládnymi návrhmi zákonov a mali by prejsť riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním.

Podľa poslanca OĽaNO sú šité horúcou ihlou. „Určite nie sú šité horúcou ihlou,“ oponovala ministerka a dodala, že zákon o pedagogických zamestnancoch prešiel riadnym pripomienkovým konaním.

Hostia sa dotkli aj témy tzv. obedov zadarmo, ktoré presadila vládna strana Smer-SD. Podľa Sopka je problémom, že nie je definovaný pojem „iná strava“, podľa neho tak vôbec nemusí ísť o teplý obed. Ministerka podotkla, že táto téma síce nepatrí rezortu školstva, ale rezortu práce, uviedla však, že zriaďovateľom škôl, ktorí chcú rozširovať počty jedální, vychádzajú v ústrety.

K téme

Žiaci sa cudzí jazyk nenaučia za dve hodiny týždenne, ale školám nič nebráni učiť ho viac Ministerka Lubyová hovorí o historickom raste platov. Viac dostane pokladník v obchode, oponujú učitelia

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X