Progresívne Slovensko predstavilo krízový balík pre študentov, pomôcť im chce po pandémii aj pôžičkami (video)

Zľava v popredí: Predsedníčka PS Irena Bihariová a podpredseda PS a europoslanec Michal Šimečka počas tlačovej konferencie hnutia Progresívne Slovensko (PS) pred Úradom vlády SR na tému: Zastavme odchod mladých ľudí zo Slovenska - krízový balíček pre študentov a absolventov. Bratislava, 1. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Progresívne Slovensko (PS) predstavilo balík 20 konkrétnych opatrení, ktoré majú pomôcť študentom a absolventom na Slovensku zvládnuť dopady pandémie.

Ako poukázal europoslanec Michal Šimečka (PS), každý rok zo Slovenska odchádzajú tisícky mladých ľudí a pandémia tento problém iba zväčšuje.

Viac o téme: Koronavírus

Doplnil, že študentom a absolventom sa zhoršil prístup k vzdelaniu, práci či krúžkom a dopady na ich psychické zdravie boli ničivé. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Týka sa štyroch oblastí

Podľa Šimečku sú opatrenia v balíku finančne nenáročné, jednoduché na prijatie a rýchlo pomôžu konkrétnym mladým ľuďom.

„Naše opatrenia sa týkajú štyroch oblastí, a to vzdelávania, zamestnanosti, duševného zdravia a trávenia voľného času. V oblasti vzdelávania navrhujeme zaviesť napríklad bezúročné vysokoškolské pôžičky alebo odpustenie školného pri predĺžení štúdia. Pri zamestnávaní chceme zdvojnásobiť sumu oslobodenú od odvodov pri brigádach študentov a poskytnúť podporu v nezamestnanosti aj čerstvým absolventom,“ predstavil hlavné opatrenia europoslanec.

Nárast úzkostí je alarmujúci

Šimečka podotkol, že nárast úzkostí a depresií u mladých počas pandémie je alarmujúci. PS preto navrhuje, aby štát hradil poukážku vo výške 150 eur na psychologické poradenstvo pre každého záujemcu z radov mladých a navýšil dotácie na existujúce krízové linky pomoci o 300-tisíc eur.

Poukázal na to, že počas pandémie výrazne utrpelo aj jazykové vzdelávanie a umelecká či športová mimoškolská činnosť mladých. „Každý študent by preto mal dostať 100 eurovú poukážku na tieto aktivity a dobrovoľníkom pracujúcim s mládežou by mal štát preplácať päť dní dovolenky navyše,“ dodal na margo ďalších opatrení.

Slovensko po korone

Predsedníčka PS Irena Bihariová uviedla, že krízový balík pre študentov a absolventov je prvým zo série opatrení kampane Slovensko po korone. Slovensko sa podľa nej momentálne spamätáva po roku pandémie koronavírusu a treba si „upratať“ v tom, kde a koho zasiahla najviac a aké problémy odhalila.

„Pandémia, ktorá nám tým najtvrdším možným spôsobom ukázala zlyhávajúci štát a jeho lídrov, môže byť zároveň definitívnym popudom k radikálnej modernizácii a impulzom k rozvoju,” doplnila.

Chce, aby sa do tvorby tejto vízie pridali aj ľudia, ktorých pandémia nejakým spôsobom zasiahla. Preto na stránke www.slovenskopokorone.sk zriadili formulár, cez ktorý môžu ľudia písať, ako zmenila pandémia ich život.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Irena BihariováMartin Šimečka
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko