Protest univerzít má plnú podporu rektorov, novela vysokoškolského zákona nereflektuje aktuálne potreby

Univerzita Komenského v Bratislave. Foto: Ilustračné, www.facebook.com

Slovenská rektorská konferencia (SRK) podporuje protest univerzít a vysokoškolských organizácií Zodpovedný protest za slobodné univerzity!, ktorý sa začne 16. novembra o 13:00. Ako informovala referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková, rozhodlo sa o tom v korešpondenčnom hlasovaní na podnet prezídia SRK.

Organizátormi protestu sú Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave spolu s vysokoškolskými reprezentáciami – Rada vysokých škôl SR a Študentská rada vysokých škôl. Protest podporuje aj Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, Študentská rada Trnavskej univerzity a Ekonomická univerzita v Bratislave.

Pri proteste chcú organizátori zachovať všetky bezpečnostné opatrenia, ako sú rozostupy a prekrytie horných dýchacích ciest. Účastníkom dôrazne odporúčajú použiť respirátor.

Dostanú menej peňazí

Benková podotkla, že SRK opakovane vyjadruje principiálny nesúhlas s návrhom novely Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorou sa podľa nej obmedzí samosprávne riadenie vysokých škôl a ich autonómia.

Združenie rektorov žiadalo, aby rezortné ministerstvo riešilo problémy vysokého školstva, ktoré sú podľa jej členov kľúčové. Medzi nimi je napríklad dlhodobé podfinancovanie vysokých škôl, vysokoškolského vzdelávania, výskumu a vývoja, neuspokojivý technický a estetický stav vysokoškolskej infraštruktúry a masívny odchod mladých ľudí za štúdiom do zahraničia.

SRK zároveň upozornila, že prebiehajúca reforma vysokoškolského vzdelávania podľa nového systému akreditácie a plánované ďalšie zmeny, sa dejú v reštriktívnych finančných podmienkach. Poukázala na to, že v tomto roku dostali verejné vysoké školy na svoj chod o viac ako 18 miliónov eur menej a budúci rok navrhuje vláda SR znížiť ich financovanie o ďalších viac ako 27 miliónov eur.

Žiadajú stiahnutie novely zákona

Ministerstvo školstva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely 22. októbra. Novela má podľa rezortu školstva zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium.

Predstavitelia akademickej obce však žiadajú o stiahnutie návrhu novely zákona o vysokých školách z medzirezortného pripomienkového konania.

Zástupcovia akademickej obce sa vo svojich stanoviskách 28. októbra zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, a nereflektuje jej požiadavky.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ľubica Benková
    Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRada vysokých škôlSlovenská rektorská konferenciaSlovenská technická univerzita v BratislaveŠRVŠ Študentská rada vysokých škôlUK Univerzita Komenského v Bratislave