Proti rozhodnutiu Lubyovej zrušiť Inštitút vzdelávacej politiky je i Študentská rada vysokých škôl

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vníma rozhodnutie ministerky školstva Martiny Lubyovej (nom. SNS) zrušiť Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) negatívne.

„Slovenské školstvo akútne potrebuje nastaviť zrkadlo a vychádzať z konštruktívnej kritiky podloženej kvalitne spracovanými dátami a analýzami. Zrušenie nezávislého analytického inštitútu, ktorý sa na iných rezortoch osvedčil, však naznačuje iný trend. Slovenské školstvo stojí pred reformou, ktorá aj za nového vedenia ministerstva doposiaľ stagnuje,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Michaela Miženková zo Študentskej rady vysokých škôl.

Nezávislý analytický inštitút

„ŠRVŠ dlhodobo zastáva názor, že reforma školstva sa nemá riadiť ideológiou ani aktuálnou politickou vôľou, ale má byť koncepčná a založená na odborných podkladoch. K tomu je existencia silne postaveného nezávislého analytického inštitútu nevyhnutná. Práve IVP ako analytický útvar bol garantom odbornosti a nezávislej práce s dátami, ktoré sú pre úspešnú reformu školstva kľúčové,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Hoci sú avizované personálne zmeny vo vyjadrení ministerstva prezentované ako nevyhnutné pre modernizovanie a zefektívnenie práce rezortu s posilnením analytických kapacít, ŠRVŠ sa obáva toho, že vystavujú rezort školstva stavu, v ktorom je primárnym rozhodovacím faktorom úradnícka príslušnosť, a nie nutná odbornosť potrebná pri tvorbe strategických rozhodnutí.

Rezort slovenského školstva

Študentská rada vysokých škôl naďalej apeluje na to, aby zmeny v rezorte slovenského školstva reflektovali urgentnosť a nutnosť okamžitých riešení. Namiesto krokov naoko, ktoré neslúžia spoločnosti ani akademickej obci, ale pokračujú v žabomyších vojnách politizácie školstva,“ dodávajú v stanovisku.

Inštitút vzdelávacej politiky (IVP), analytický útvar na ministerstve školstva, od 1. januára tohto roka ako samostatný odbor skončil. Cieľom zrušenia IVP je efektívnejší chod rezortu, posilnenie analytického útvaru aj zníženie počtu administratívnych zamestnancov.

Odbor celoživotného vzdelávania

Medzi prvé kroky patrí personálne posilnenie analytických kapacít rezortu školstva vytvorením nového Odboru celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky (OCŽVaAVP). Tento odbor má štatút výskumného pracoviska a vznikol zlúčením doterajšieho IVP a odboru celoživotného vzdelávania.

„Jedna z prvých úloh, ktorú som si dala po mojom nástupe na pozíciu ministerky, bola personálna analýza fungovania rezortu. Výsledkom toho je nová organizačná štruktúra, ktorej cieľom je premeniť ministerstvo na moderný a efektívny úrad poskytujúci dobrý servis pre občanov a naše partnerské inštitúcie,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.

Proti tomuto kroku je aj opozícia, podľa SaS chce ministerstvo školstva umlčať akékoľvek reformné snahy. OĽaNO považuje rozhodnutie ministerky školstva zrušiť analytický útvar IVP za prejav nechuti uskutočniť akúkoľvek systémovú zmenu vo vzdelávaní a rozumne využívať peniaze určené na vzdelávanie a vyzývajú ministerku, aby prehodnotila svoje rozhodnutie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl