Prvé slovenské literárne gymnázium chcú zmeniť na modernú inštitúciu, má byť zážitkovým miestom

Budova Prvého slovenského gymnázia na Železničnej ulici v Revúcej. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Zriadenie najmodernejšej kultúrno-vzdelávacej inštitúcie v budove bývalého Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej predpokladá informatívna správa, ktorú poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) schválili na poslednom rokovaní zastupiteľstva. Inštitúcia má pretransformovať historické, kultúrne a materiálne dedičstvo na zážitkové miesto a využiť v plnej miere „génius loci“ tohto priestoru. Stavebná časť rekonštrukcie budovy a technológie by mali stáť jeden milión eur.

Stretávanie literátov

Mesto Revúca by vďaka tejto inštitúcii malo žiť podľa predkladateľov správy slovom a literatúrou s ašpiráciou stať sa opätovne po desiatkach rokov miestom stretávania sa literátov, filozofov a umeleckých komunít nielen zo Slovenska, ale aj z Európy.

Vo svete je niekoľko príkladov miest, ktoré sú vďaka kreatívnosti miestnych a aktívnemu pôsobeniu podobných inštitúcií, aké chceme zriadiť, dokonca zaradené medzi UNESCO kreatívne centrá (UNESCO Creative City of Literature),“ konštatuje odborný referent pre revitalizáciu na oddelení pre správu majetku Úradu BBSK Jozef Balužinský.

Charakter múzejného zariadenia

Objekt a areál vytvára dostatočne široký expozičný priestor, preto je zámerom projektu zriadiť kultúrno-vzdelávaciu inštitúciu s charakterom múzejného zariadenia, ktoré bude obsahovať expozície rozdelené do štyroch častí. Nová podoba budovy je úzko spojená s jej architektonickou a dizajnérskou formou a z toho plynúcimi možnosťami jej využitia.

Architektonicko-dizajnérska súťaž je spôsob riešenia, ktorý umožňuje maximálny prínos z ponúknutých architektonických návrhov. Na realizáciu architektonickej súťaže predpokladajú predkladatelia sumu 30-tisíc eur a cenu projektovej dokumentácie odhadujú na 15 percent z ceny predpokladaných nákladov na rekonštrukciu budovy, teda na 150-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)