Rada vysokých škôl neupustila od svojich pripomienok k novele vysokoškolského zákona, verí v jej prepracovanie

Hlavná budova Univerzity komenského. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) trvá na svojich pripomienkach, ktoré predložila v rámci medzirezortného pripomienkového konania k novele vysokoškolského zákona. Predseda RVŠ SR Martin Putala to uviedol vo vyhlásení, ktoré poskytla tajomníčka RVŠ SR Lucia Sebechlebská.

Verí, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR využije čas a pripraví novelu vysokoškolského zákona reflektujúcu zásadné pripomienky vysokoškolských reprezentácií, ktoré zohľadňujú reálne potreby vysokých škôl. Zároveň odmietol tvrdenia o nekvalite slovenských vysokých škôl, keďže sú podľa neho v priamom rozpore so správou Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z 2. novembra 2021.

RVŠ je tiež znepokojená, že napriek deklarovanej snahe ministerstva zlepšiť fungovanie vysokých škôl neprišlo k predloženiu návrhu metodiky rozpisu dotácie verejným vysokým školám na rok 2022. „Ministerstvo tým spôsobilo, že vysoké školy začínajú rok 2022 v rozpočtovom provizóriu,“ upozornila.

Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa ministerstva školstva zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra.Predstavitelia akademickej obce však žiadali jej stiahnutie. Vo svojich stanoviskách z 28. októbra sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, nereflektuje jej požiadavky a politizuje vysoké školy.

Proti novele vznikla 5. novembra online petícia za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, pod ktorú sa doteraz vyzbieralo viac ako 20-tisíc podpisov. Tiež sa 16. novembra uskutočnil Zodpovedný protest za slobodné univerzity pred budovou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave na Šafárikovom námestí a pár dní predtým protest Filozofickej fakulty UK.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lucia SebechlebskáMartin Putala
    Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojRVŠ Rada vysokých škôl SRUK Univerzita Komenského v Bratislave