Redhammer: Voľba rektora je výsostné právo autonómie a samosprávy vysokej školy

Robert Redhammer Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

Voľba rektora je výsostné právo autonómie a samosprávy vysokej školy. Pre agentúru SITA to uviedol predseda Výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) a bývalý rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Robert Redhammer v reakcii na odvolanie Miroslava Fikara z funkcie rektora STU.

„Agentúra nemôže do týchto procesov zasahovať ani ich nebude komentovať, aj keď ich pozorne sleduje. Osobne mi je veľmi ľúto toho, čo sa na STU deje. Verím však, že sa situácia skonsoliduje a napokon škola vyjde z tohto obdobia posilnená,“ priblížil Redhammer. Doplnil, že voľby sú základný prvok demokracie.

„A aj vďaka tridsiatim rokom samosprávy vysokých škôl máme dnes na Slovensku politickú slobodu. Preto ju musíme chrániť, aj keď to občas bolí o dosť viacej,“ uzavrel Redhammer.

Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie. Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja.

Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav FikarRobert Redhammer
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita