Reforma vysokých škôl potrebuje výraznejšie zmeny, zamestnávatelia upozornili na viaceré problémy

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Reforma vysokých škôl na Slovensku potrebuje výraznejšie zmeny. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslalo jej tlačové oddelenie. Zamestnávatelia vítajú reformu vysokých škôl z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

Za pozitívnu zmenu považujú napríklad novú koncepciu riadenia vysokých škôl, posilnenie manažérskej úlohy rektora či rozdelenie vysokých škôl podľa ich poslania. RÚZ však zároveň očakáva predovšetkým jasnú definíciu poslania jednotlivých vysokých škôl a ich postoja k očakávaniam spoločnosti, zamestnávateľov, no najmä mladých ľudí.

Absolventi nie sú pripravení

Zamestnávatelia upozorňujú na to, že vysoké školy na Slovensku rok čo rok produkujú desaťtisíce absolventov, ktorí nie sú, ani po piatich rokoch štúdia, pripravení na reálne požiadavky trhu práce a zamestnávateľov.

Celkovo je to viac ako polovica všetkých absolventov, ktorí nepracujú v odboroch, ktoré vyštudovali, čo znamená plytvanie verejnými zdrojmi a neumožňuje plnohodnotné uplatnenie a kvalitný život absolventov.

Získanie titulu a štúdium v zahraničí

RÚZ považuje za negatívne, že mnohí študenti absolvujú vysokú školu iba pre získanie titulu. Študenti, ktorí majú záujem o skutočne kvalitné štúdium sa zase väčšinou rozhodnú pre štúdium v zahraničí, odkiaľ sa však už často nevrátia.

„Reprezentácie vysokých škôl túto situáciu roky len pozorujú, avšak neprichádzajú so žiadnymi návrhmi na opatrenia, ktoré by nelichotivý stav vysokého školstva zmenili. Naopak, návrhy na systémové zmeny predložili zástupcovia zamestnávateľov ako aj odborárov už v roku 2018. Vzhľadom na to sme očakávali, že vláda, po viac ako roku príprav, predstaví balík podstatne zásadnejších systémových zmien v oblasti vysokých škôl,“ povedal prvý viceprezident RÚZ Mário Lelovský.

Jasne definované parametre výkonu

Podľa RÚZ by pri financovaní jednotlivých vysokých škôl mala rozhodovať predovšetkým ich kvalita a výkonnosť, teda hodnota výstupu ich činnosti, absolventa, či výsledkov výskumu, tak ako je tomu pri každej činnosti financovanej z verejných zdrojov.

Návrh ministerstva školstva počíta aj s možnosťou doplnenia možnosti financovania vysokých škôl na základe napĺňania vopred dohodnutých výkonových parametrov, avšak tie bližšie nekonkretizuje. Zamestnávatelia preto vysvetlili, že parametre výkonu by mali byť jasne definované a mali by zohľadňovať požiadavky trhu práce či uplatniteľnosť absolventov.

Nadchádzajúce obdobie bude kľúčové

RÚZ pokladá práve v kontexte Plánu obnovy a odolnosti nadchádzajúce obdobie za kľúčové pre reformy v oblasti vysokého školstva.

Zároveň je pripravená aktívne spolupracovať v ďalšej diskusii o konkrétnych krokoch, ktoré zabezpečia pre budúcich absolventov perspektívu a kvalitné uplatnenie sa aj v meniacich sa podmienkach na európskom trhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario Lelovský
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRUZ Republiková únia zamestnávateľov